Ozbiljniji pocetak - odgajivacnica

Kao sto je Zopex2008 rekao, ipak je to sad posao i bitna je kolicina. Sve je ovo krenulo kao hobi ali hobi je otisao u stranu posla. E sad to sa "rosa" vodom je ok ali ne znam koliko je to isplativo na duze staze, nekoliko para skalara, pa drugih ribica pa pored kupovine do sada opreme bilo bi mi malo skupo da posebno sad jos kupijem i vodu. Morao bih da nadjem neko fininsijski prihvatljivo resenje, bas zbog kolicine.
A sad kao akvarista hobista nema nista lepse nego kad se vide mali sa roditeljima, nesto fenomenalno je bilo kad sam video kribenzise sa malima i njihovo oizvodjenje malih u "setnju".
 
Bilo kako bilo, ako se na te stvari gleda kao na zaradu, nikad niko neće moći da zaradi. Najbitnija je ljubav i posvećenost. Ljudi koji proizvedu hiljadu skalara mesečno, nema ni jedan "da valja", a ja sam viđao kod ljudi skalare, koji tako izgledaju, da niko za cenu ne pita.
Evo npr. gupike...
"Najjednostavnija" za podizanje, mrest i odhranu i ribe izgledaju super dok mužjaci ne dođu na veličinu od 4 cm sa repom i onda počinju problemi. Takvih gupika kod nas po 20 dinara ima koliko hoćeš. Ali kada imaš mužjake od 6 cm sa repom debele kao mali prst niko ne pita koliko koštaju, samo vilica dole...

Znači prvo ljubav i želja da sve bude kako treba ispred želje za novcem, a verujte mi mnogo veći novac će doći na taj način nego ako se posmatra samo kroz štanc štanc.
:)

Theklik: U 2 litre vode, ukoliko natempiraš parove da bace u dva dana , možeš ubaciti i dva tri ukradena lista, ako razmak nije veći od jedan dan od polaganja... Ako skalari bace kako treba dve litre vode koštaju 120 dinara, a tri mresta skalara mogu da broje i tri hiljade malih...
 
Last edited:
E posle ovog uspesnog mresta resio sam da odustanem sa skalarima da ne bih preterao sa kolicinom koja se pojavila ovde a i u celoj Srbiji.
Ne ide, mogu samo da se zahvalim svina na pomoci, probao sam skoro sve, ostalo samo jos sa Rosa vodom sto Shone_ns predlaze ali sam vise izgubio volju za sve. Evo koje je vreme proslo od kad sam poceo i kako je sve islo da sam dosao do toga da se od ovog zadnjeg mresta izvalio iz ikre samo jedan malac, sto je previse a i on je uginuo. Nisam zalio ni vreme ni novac da bih uspeo nesto sa njima ali svakim mrestom rezultati su sve gori i gori, nemam vise snage da toliko vremena provodim a da se nevide nikakvi rezultati :(:(:(:mad:
20140916_215844.jpg
 
Last edited:
Za akvaristiku ti je potrebno strpljenje,znanje,uslovi,dosta rada a ti kuburis sa svime sto sam naveo....Pre sest meseci si naceo ovu temu pun entuzijazma i zelje a evo vec odustajes.

Moj predlog ti je da malo procitas o vodi sto na drugom mestu sto ovde.Boban je to dosta detaljno objasnio.Temeljno naucis o vodi,hrani,izboru riba itd...Onda je sve lako.
U svakom slucaju potrebno je vreme da se osnove nauce a ti si dosta toga preskocio i jednostavno zato placas sada tu cenu...
Mozes ti i da ulozis 10000e u odgajivacnicu a opet da ucinak bude nikakav...jer fali temelj,to nemas.

Pozdrav!
 
Pre 6 meseci ovo je to bilo prostije ali sa vise rezultata. Zbog toga mi je i vise "muka" od svega ovog, sto vise citam, ucim a ono sve gore i gore.
npr. Kad pricam sa ljudima ( uzivo ) koji razmnozavaju i od kojih uzimam ribice samo slezu ramena kad cuju sta sve radim, sve je to cudno sto sve to radim i zasto. Pola od njih nisu ni videli testere.
Sad iz mog iskustva pre nego sto sam ovo poceo i predstavio ovde.
Prva ribica je bila borac, hodnik i 2 akvarijuma, jedan gde sam ih cuvao i drugi gde ih izmrestio. Posle 3 pokusaja uspeh, sta je artemija, hranjenje itd pojma nisam imao a dosta sam ocuvao i to nekoliko mresta ali odustao zbog prostora za cuvanje. Posle toga ancistrusi, zebrice koridorasi, da ne racunam zivorotke koje sam uvek cuvao u zajednickom i skupljao kad vidim da se neka okotila da sam u jednom trenutku dosao do toga da ih bacam jer ih niko vise nije hteo na poklon, nosio sam i po druge gradove i poklanjao. Sad ih prebacujem u kotilicu ono pola pojedeno jer se pobogu dosta njih vratilo nazad.
Sve ovo ne bi mene ovoliko nerviralo da ja pokusavam da izmrestim neke ribice koje nisu "bas za igranje", koje traze neke posebne uslove ili se mrest desava jako retko u akvarijumu ali ja hocu skalara, obicne. Ribice koje ljudi iz dosada uzmu da izmreste.
Jos jedan primer, gde i dalje ne razumem nista ali i to se desilo. Sredjivali smo neki akvarijum, kompletna dekoracija i izbor ribica pre jedno 3-4 meseca. Od ribica unutra koridorasi, ancistrus, sinodontis, neonke i duge. Pre nedelju dana dodje decko i kaze mi nasao malu ribicu u prelivnom filteru, samo jednu video ali mozda ima jos . I sta sad ??? sta moze da bude od ribica ??? Na kraju ispade ili duga ili neonka. A ja i dalje mesam i pravim PH,KH i GH :confused:
Kad pocnem o skalarima tahikardija uziva.
Humoristicka serija moze da se napravi o meni.:D
E sad nesto za smirenje valjam_sevaljam_sevaljam_se
20140921_211255.jpg
ne vidi se najbolje ali bolje nije moglo. Uhvatio sam "setnju".
Po tezini i uslovima jako slicni skalarima i oni hoce bez ugadjanja. a ovi ni da cuju.
 
Možda da bi trebalo da se malo udaljiš od problema, za sada razmnožavaj ono što ide i iskoristi pauzu za učenje, bilo sa net-a ili kroz razgovor sa iskusnijum akvaristima. Možda je problem u vodi - lista gradova u kojima voda nije dobra za piće je sve duži - ili je u pitanju loša linija riba, bolest... napravi pauzu pa kreni od početka. Ne odustaje se u akvaristike tako lako ;).
 
Možda da bi trebalo da se malo udaljiš od problema, za sada razmnožavaj ono što ide i iskoristi pauzu za učenje, bilo sa net-a ili kroz razgovor sa iskusnijum akvaristima. Možda je problem u vodi - lista gradova u kojima voda nije dobra za piće je sve duži - ili je u pitanju loša linija riba, bolest... napravi pauzu pa kreni od početka. Ne odustaje se u akvaristike tako lako ;).

Ovo je odlican savet.
 
Pa da odradim i to. Drugi par se izmrestio pre 3 dana i malci se izvalili i za sada je sve ok ali nisam ih odvajao od roditelja, a parametre nisam ni merio jer im nisam bas nesto ugadjao previse. Videcu sta ce da bude od toga.
 
Tako to obicno biva, ugadjas im maksimalno, pazis na svaku sitnicu, a rezultati nula. I onda se dogodisamo od sebe pa se pitas ko je lud u celoj prici:).
 
To mene najvise i nervira, kad se trudim i gledam da sve bude sto bolje ono neuspeh za neuspehom, a ovako barem se nesto desi.
Posto nagla promena PH moze da ubije ribice, kako je najbolje i najbezbednije obaranje PH vrednosti vode ribicama ?? Koliko veliku promenu ribice mogu da podnesu ??
 
Ok naravno da ide u posebnu posudu za pripremanje. Ali ja sad hocu ove moje skalara iz 8,5PH da prebacim na 6,5PH. Da nebi doslo do tog soka pri promeni kako je najbolje da se odradi. Ja sam spremio vodu sa odgovarajucim parametrima ali da li da dodajem na varijantu svaki dan po 30% ili svaki dan po manje??
 
Stigo je NH4 Nh3 test. Upustvo za upotrebu je jasno ali nesto nije.
20141001_214638.jpg
Ako moze pojasnjenje slike??
Ako ja imam 0,5mg/L na PH od 8-9 to je stetna na duze vreme. A ukoliko dobijeni rezultat bude preko 1mg/L na PH 8-9 onda odose sve ribice??
Koliko je normalno da ja na ovaj moj PH imam :)