Paraziti Trematoda


Crvi clase Trematoda nisu tako cesto vidjeni paraziti u akvaristici ali ipak ponekada nadju svoj put i do nekog od nas akvariste. Uvoznici akvarijumskih riba imaju vece sanse da vide ove parazite i naravno njihova duznost je da odstarne ove ribe iz prodaje.

IMG_4546.jpg

Crvi iz familije Diplostomatidae poznati su u akvaristici, recimo Crne tacke, a ovde je rec o rodu Posthodiplostomum, parazitima koji napadaju muskulaturu ili unutrasnje organe riba.

Sustina svega ovoga je moj pokusaj da odstranim te parazite sa riba uz sto je moguce manje ostecenje same ribe i naravno pokusaj da te ribe ostanu u zivotu. Mozda sve to i nije tako strasno da se radi o nekim vecim ribama a ne o Crnoj neon tetri - Hyphessobrycon herbertaxelrodi i jednoj Glowlight tetri.

Na slikama se vide ti crvi.

IMG_4562.jpg

Sama tehnika odstranjivanja je vrlo jednostavna i za to sam koristio injekcijsku iglu 27 kojom sam odstarnio krljust ribe i prisao crvu. Sve to traje ne duze od desetak sekundi. Najveci problem je drzati ribu u mirnom stanju i to sam uradio klasicnom metodom uvijanja. Posuda u kojoj se nalazi uvijena riba nagnuta je vrlo blago i u svom rubu zadrzava vodu tako da riba moze da "dise".

U ovoj fazi razvoja crv nema sanse da ostane u zivotu ako se odstrani niti moze da zarazi druge ribe.

Nakon zavrsenog tretmana sve zarazene ribe sam stavio u jedan akvarijum i uz dodatak metilen plavog pozeleo sam im srecu i brz oporavak. Na slici se vide ribe nakon tretmana.

IMG_4549.jpg


IMG_4565.jpg


IMG_4581.jpg


IMG_4593.jpg


IMG_4589.jpg



 
  • Like
Reactions: hesperidean
:ebote::ebote::ebote: Svaka cast Bobane! Em si ih operisao na brzaka , em si ih sve fotografisao. Skidam kapu!!!
Pitanjce: Da li u takvom slucaju pomaze onaj Tremazol s obzirom da mu ime aludira na to? Ili je to samo zamlacivanje sa Tremazolom (Sera).?
 
Nema tu pomoci. Ima nekih radova koji ukazuju da vakcina pomaze ali to nema veze sa akvarijumskim ribama. Tako nesto moze da se primeni na uzgajanju riba za ishranu ljudi. U akvaristici ja imam izbor da pokusam nesto da uradim ili da unistim ribe zajedno sa parazitima.
 
Nesto slicno sam i ja video na divljim ribama, kad sam isao na pecanje i upecao ribu (babusku) koja je po sebi imala crne tacke. Znam da sam udicom na slican nacin kao boban vadio te crve. To je bilo neuporedivo lakse, nego ova bobanova operacija, jer su ribe bile velike u odnosu na ove sa slika.
 
Ribe iz prirode su izlozene ovim parazitima dok akvarijuske ribe nemaju sanse da budu napadnute od strane ovog parazita. Ove ribe koje sam ja prikazao dolaze iz otvorenih uzgajalista gde je zivotni ciklus parazita zatvoren.