Patogene protozoe - bicari

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Jedna grupa patogenih protozoa koju mi nazivamo Bicari izazivaju mnoge nama poznate i nepoznate bolesti kod riba a sve zavisi od mesta delovanja koje generalno mozemo da podelimo na kozu, krvotok i unutrasnje organe. Ove zadnje dve grupe su predmet ovog pisanja i to je ujedno najveca nepoznanica u akvaristici.

Patogene protozoe su skoro uvek prisutne na ribama i sve se svodi na njihovu kolicinu koja se odredjuje brojnoscu u mikroskopskom polju. Tih podataka, ta brojnost se razlikuje od samog roda i vrste bicara i oni mogu da se nadju po raznim knjigama. Primera radi ako je broj Hexamita veci od 15 jedinki po polju onda riba treba da se leci. Sve to nama nije ni bitno jer je malo verovatno da mi to mozemo da odredimo.

Najpoznatiji patogeni bicari iz ove grupe su:

Krvni bicari - Cryptobia i Trypanosoma
Unutrsanji organi - Hexamita, Bodomonas, Spironucleus, Trichomonas i Cryptobia.

Ovde treba dodati da postoji i veliki broj neidentifikovanih bicara tako da ova lista nije bas tako malobrojna. Pored toga gore navedena imena su imena rodova a ne vrsta.


Mi akvaristi uglavnom primetimo bolest kada je ona u nekom poodmaklom periodu i tada je sve dosta otezano da se dovede na svoje mesto. To rezultira gubitkom riba jer one dodju u fazu kada im vise nista ne pomaze. Ponekada je i bolje odstraniti takve ribe nego rizikovati da se idruge unficiraju.

Simptomi bolesti krvnih parazita su dosta slicni i ovi paraziti uglavnom izazivaju takozvanu "Uspavane ribe" bolest jer mi obolele ribe mozemo uhvatiti rukom bez nekog problema. Skrge ribe gube svoju boju, ribe su uglavnom orjentisane glavom prema dnu i prilikom pokusaja plivanja one rotiraju oko svoje uzduzne ose. Naravno da simptomi mogu da budu razliciti kao i sama intenzivnost simptoma.

Simptomi bolesti unutrasnjih organa izazvanih ovim parazitima su uglavnom manje vise poznati akvaristima i to je pogotovo izrazeno kod Molly, Guppy itd. Akvaristi neretko opisuju stanje svojih riba gde spominju "paralizu" zadnjeg dela ribe, nepravilno i otezano plivanje ribe, uvicen stomak, sluzava masa izlazi iz analnog otvora koju riba vuce sa sobom i odbijanje ribe da uzima hranu. I ovde simptomi mogu da budu razliciti kao i skup razlicitih ili samo jedan pokazatelj. Sve ovo navedeno je opis poodmaklog stanja bolesti. Mozda najcesci primer je kada riba izgleda sasvim "normalno" a gubi u tezini.

Svi gore navedeni pokazatelji dosta lako mogu da nam sugerisu o cemu se radi ali to nikako nije dovoljno da bi mi znala kako da lecimo svoje ribe. Na zalost mi skoro da nemamo nikakve sanse da to ustanovimo. Pregledom unutrasnjih organa pod srednjim mikroskopskim povecanjem moze da se vidi prisustvo bicara. Oni se uglavnom munjevito krecu i transparentni su. Na zalost to znaci da riba vise nije u zivotu.

Problem u dijagnozi moze da bude i taj sto su pojedini pokazatelji istovetni i kada je upitanju neka druga bolest ali otom potom. To se nekako nadomesti iskustvom, praksom, srecom i naravno najpozeljnije odgovarajucom opremom.

Tretman koji pomaze ribama u borbi protiv ovih parazita je ono sto nas zanima. Postoje razni preparati i nama je na volju sta da koristimo. Tu je dimetridazole i metronidazole mozda i najpoznatiji od svih preparata i ja ih licno oba koristim pored kinin sulfata. Uz dodatak antibiotika mi imamo velike sanse da pomognemo nasim ribama.

U svemu ovome problem je taj sto mi nismo nacisto o cemu se radi pa tako mozemo i da promasimo cilj i da sve bude uzalud jer pojedini bicari zahtevaju i posebni tretman.


Sve ovo nam pokazuje da su patogeni bicari skoro uvek prisutni kod riba i samo je pitanje kada ce neki uslov biti ispunjen za njihovo nekontrolisano razmnozavanje. Taj uslov moze da bude losa ishrana, veliki broj riba u akvarijumu, prljava voda, stres. Sve u svemu klasika koju mi ponavljamo ko papagaji.


Eto to je onako ukratko i tu jos ima dosta toga sto je osnovno ili specificno za neki patogen ali to nam nije cilj.
 
Fizicko stanje riba napadnuti ovim patogenim bicarima je uglavnom slicno kod svih riba a to se vidi na slikama.
 

Attachments

  • IMG_4930.jpg
    IMG_4930.jpg
    14.3 KB · Pregleda: 37
  • IMG_4931.jpg
    IMG_4931.jpg
    16.5 KB · Pregleda: 34
  • IMG_4942.jpg
    IMG_4942.jpg
    11.5 KB · Pregleda: 25
  • IMG_4959.jpg
    IMG_4959.jpg
    21.3 KB · Pregleda: 27
Disekcijom ribe jasno se vidi kakvo je stanje unutrasnjih organa.

Jetra je potpuno izgubila svoju boju, zucma kesica je nenormalno povecana, creva ne sadrze hranu ali su puna sluzi. Na zalost to je bila zenka i sa sobom je odnela i nekoliko mladih koji su uskoro trebali da ugledaju ovaj svet.
 

Attachments

  • IMG_5022.jpg
    IMG_5022.jpg
    29.7 KB · Pregleda: 21
  • IMG_5019.jpg
    IMG_5019.jpg
    29.1 KB · Pregleda: 20
  • IMG_5017.jpg
    IMG_5017.jpg
    25.3 KB · Pregleda: 18
  • IMG_5015.jpg
    IMG_5015.jpg
    23.8 KB · Pregleda: 17
Uh VELIKO ti hvala Bobane na ovim informacijama. Sad mogu da ne krivim sebe da sam bas toliko glup. Kako si vec rekao da sam terapiju sproveo "na srecu" nije skroz tacno jer si mi bas ti pomogao tj nagovestio na drugim temama sta sve moze da bude kod moje botije pa sam na osnovu toga i sproveo pausalnu terapiju.
Shvatam da nije sigurno bas da li ce ta botija opstati tj mozda ponovo podleci bolesti jer je ipak zaostala znacajno u rastu i kao takva je sigurno osetljivija od ostalih ali bar mogu reci da sam pokusao.
Jedino ne znam da li sam dovoljno dugo vrsio terapiju ali kao sto ti rece nikad nismo sigurni. Napominjem samo da nikad nisam video kod nje neki sluzavi izmet.
Mozda je mnogima dosadno sve ovo ali mene jako zanima da znam sta se desava sa ribama pa makar to bilo i neizlecivo. Ne volim da kazem prosto: "Eto crkla je" i da vise ne razmisljam o tome. Naravno za neke stvari ne mogu znati 100% ali bar mogu znati neki uzi krug verovatnih uzroka.
Koliko kapiram razvoj ovakvih bolesti se moze razvuci na jako dug vremenski period ili gresim. Ispada da je ova botija bila bolesna bar 6 meseci ako ne i duze....
 
Vidi, to o cemu ti pricas ja vidjam redovno. Vrlo verovatno da transport riba stvara neku izuzetno dobru podlogu za ovakve stvari. Kada su ribe u karantinu onda moze sve to da se popravi ili ako nista drugo da se takve ribe zadrze van prodaje. Ako u celom tom lancu nema dobrog karantina onda zarazene ribe lako stignu do krajnjeg kupca, nas akvarista.

Clown ribe isto tako imaju problema sa tim parazitima i ponekada je to vrlo ozbiljno. Kod njih je uobicajeni da se vidi samo slabljenje i ako se neleci riba sigurno ugiba. S obzirom da se botio borave po dnu, da se brzo krecu i da se svugde zavlace onda bas i nije za ocekivati da se vidi sluz iz anusa. Lecenje netraje tako dugo, recimo do desetak dana u tezem slucaju ali generalno oporavak traje duze. Ipak to sve zavisi od samih jedinki. Po nekom pravolu nakon lecenja se uzima uzorak pa se sve to proveri. To je ok ako ti imas gomilu riba odnosno ribnjak ali ne i ako imas jednu obolelu. U sustini vazno je da riba pocne da jede. Ako je dosla u fazu da potpuno odbija da jede onda moze da se proba sa prinudnom ishranom i lekom u toj hrani. Kod malih riba to bi bila egzibicija a vece ribe mogu dosta uspesno da se prinudno hrane.

Bolest se javlja u vise faza a sve zavisi od brojnosti tih flagela. Umerena kolicina dovodi do umerenog intenziteta bolesti gde se riba "topi polako" a to moze da traje. Da li je 6 meseci to bas neznam ali moguce je, zasto da nije.

I nemoj sebe da krivis jer za to nema razloga. To je bolest kao i svaka druga i ponekada posledice mogu da budu velike.