Podrumska voda

prolaznik

New Member
20 Novembar 2010
8
0
1
Srbobran
Pozdrav svima

Posto sam pocetnik u akvaristici a poznato je da svaki pocetnik ima puno pitanja pa tako i ja :)

Imam jedno pitanje u vezi promena ph u vodi i zeleo bih da cujem vase misljenje.

Nadam se da pitanje nije glupo ali moram da pitam jer me kopka.:)
O cemu se radi?
Zivim na selu i u podrumu kuce imam podzemnu vodu koja u podrumu stoji dobre dve tri godine.
Ph te podrumske vode je oko 7.60 a cesmovace je leti oko 8.00 a zimi zna da bude i oko 8.60 ph.
Jednom prilikom sam pokusao tu podrumsku vodu da stavim u akvarijumu koji je oko 250 litara jer mi je ph te vode izgledao znatno bolje nego onaj u cesmovaci.
Kada sam stavio podrumsku vodu u akvarijum ph je i dalje bio 7.60 ali kada sam ukljucio pumpu ( i vodenu i vazdusnu ) i grejac nakon sat-dva vremena ph te podrumske vode mi je skocio sa 7.60 na 8.60.
Interesuje me zasto? Sta je razlog promene ph?
U prvom trenutku mi je palo na pamet da je razlog promene ph to sto je akvarijum nov i da ce sa vremenom ph da se vrati pa sam akvarijum ostavio da radi tako otprilike jedno mesec dana.
Za tih mesec dana ph se menjao od 8.40- 8.60 ali nikada vise nije bio 7.60
Znaci,u akvarijumu sam imao samo vodu iz podruma i nista vise ( nije bilo ribica,biljki,podloge ) ,znaci,samo ta podrumska voda.

A sto se tice filtera,on se nalazi u sklopu akvarijuma,nije odvojen,nemam prelivnu cev koja ubacuje vodu iz tanka u filter,vec je majstor koji je pravio akvarijum na jednom kraju akvarijuma koji je predvidjen za filter stavio zelenu mrezu za komarce,muve ( muvarnik,komarnik,mislim da se tako kaze,) i kroz tu mrezu prolazi voda iz tanka u filter.
Filter ima 3 komore
U prvoj ( taloznik ) mi se nalazi grejac.
U drugoj komori imam samo plasticne kuglice na dnu filtera i ostatak cini perlon vata
a u trecoj je atmanova vodena pumpa koja vraca vodu iz filtera u tank.

Ne razumem se u hemiju pa mi je svasta padalo na pamet u vezi promene ph pa i to da je mozda voda promenila ph zato sto vise nije u podrumu???

Da li bi neko mogao da mi napise svoje misljenje zasto se ph promenio?

Za druge parametre te podrumske vode osim ph ne mogu nista da napisem jer ne znam kako izgledaju.
Nemam testere za njih i ne znam gde mogu da ih kupim?
Pitao sam u nekim pet shopovima u Novom Sadu ali oni nemaju ( kazu da oni to ni ne koriste ) ,kazu da koriste obicnu vodu ( cesmovacu ) i da ne prate parametre u svojim akvarijumima. :ebote:

Unapred hvala
 
Dobro dosao!

Dok je voda bila u podrumu mirovala je i nije bilo gotovo nikakvog kretanja tako da je doslo do nagomilavanja ugljen dioksida sto za posledicu ima i pad ph. Kad si je prebacio u ukvarijum voda je pocela da se krece (vodena i vazdusna pumpa) i CO2 je ispario iz vode sto je za posledicu imalo porast ph. U filteru je bolje da imas neku filter masu koja je predvidjena za naseljavanje bakterijama, jer bio kugle imaju malu povrsinu i u sustini nisu dovoljne.
 
Da dodam, ukoliko zelis da vodu malo zakiselis (spustis ph) mozes da u filter stavis treset. Obicno ga ima u akvaristickim radnjama. Saku treseta stavis u najlon carapu pa to u filter.
 
Dobro dosao!

Ovo objasnjenje povecanja ph koje je naveo Zopex mi deluje realno.
E sad neznam dali ima potrebe da pratis ph, ti sam znas i sta imas u planu u tom akvarijumu,ali smatram da mozes slobodno da drzis nezahtevne vrste u toj vodi.Posto ta voda iz podruma ne nosi od povoljnosti nista osim da je odstojala ja je nebi koristio.Pre bih koristio cesmovacu jer pretpostavljam da su ostali parametri vode (kh i gh) veci nego kod cesmovace.Neznam kakav ti je podrum a verujem da je pod izbetoniran i da ima omalterisane zidove ili bar cigle koje opet imaju malter izmedju sebe.
Takav malter kada je u dodiru sa vodom povecava karbonatnu kao i ukupnu tvrdocu,pa je zanimljivo da nekako nabavis testove za tvrdocu vode i na isti nacin uporedis cesmovacu i podrumsku vodu.Verujem da je cesmovaca manje tvrda.

Opet ako ces drzati africke ciklide takva podrumska voda je idealna za njih tvrda sa visokim ph.Ukoliko bi drzao neke tetre ili ribe koje vole kiseliju i meksu vodu prednost bi dao toj cesmovaci ako nemas drugu opciju.Svakako predlog Zopexa sa tresetom u carapi koja je u filteru je preporuka u tom slucaju.
 
Pozdrav drustvo i hvala na dobrodoslici i sto ste se javili u vezi mog pitanja.

@zopex2008 hvala na objasnjenju u vezi kretanja vode i ugljen dioksida.
I naravno,pokusat cu sa tresetom u filteru da smanjim ph,hvala na savetu.

@MArkisha,planiram da u akvarijumu drzim zivorotke,ancitruse i koridorase i naravno neke biljke.
Posto je kuca stara i podrum je starinski ( da se tako izrazim ), nije veliki mozda oko 10 kvadrata,onako sazidan je od cigle u poluluk a pod nije izbetoniran vec je samo zemlja.
Kucu sam kupio pre 10 god. i znam da su se predhodni vlasnici bavili uzgojom povrca i da su taj podrum koristili da bi u njemu cuvali povrce koje su prodavali.

Ok,necu koristiti tu podrumsku vodu u akvarijumu, vec cesmovacu,a cim nabavim testere uporediti cu kvalitet i cesmovace i podrumske vode.
 
Sve podzemne vode imaju visestruku kolicinu CO2 jer dok prolaze kroz podlogu (zemlju) pritisak CO2 je mnogo veci usled bioaktivnosti. Ta cinjenica i objasnjava zasto podzemne vode imaju veliku kolicinu bikarbonata, naravno da sve to zavisi od vrste podloge. Pored toga jos i taj malter koji spominje MArkisha ima svoj uticaj.

Takva voda kada dodje u dodir sa vazduhom ona ispusti deo CO2 ali deo i ostane pogotovo sto je takva voda hladna sto verujem da je i ta podrumska voda. Ovo sto je zopex rekao to je neminovno i to dovodi do povecanja pH.

Jedna druga stvar koju na koju zelim da ukazem je da tako visoki pH nije samo rezultat prisustva bikarbonata nego prisustvo i karbonata i to menja sve naglavacke.
Takva voda ima izuzetno veliki puferski kapacitet i tesko je oboriti pH bez znatnog dodavanja kiseline. Treset moze da pomogne ali on ispusta vrlo slabe kiseline i mislim da je vrlo tesko oboriti pH sa njime. Karbonati u nekoj dobroj kombinaciji dizu pH preko 8, skoro i 9 i za to imamo primer Tanganyka jezero.
Bilo bi dobro izmeriti GH i KH te vode, to moze da nam dodatno razjasni ovu pojavu a verujem da bi rezultat oba testa bio veliki.

Kuvanjem takve vode moze da se obori tvrdoca, da se istaloze karbonati ali ako to radimo onda je cesmovaca pogodnija za to.
 
Mislim da je to mnogo cimanja da bi se namestilo kako treba.Kao sto rece Boban najbolje da proveris testovima da vidis sa cim imas posla ali ja tu vodu nebi koristio.
Za vrste koje si naveo ok je cesmovaca,a nju uz pomoc treseta opet mozes malo da omeksas svakako lakse nego podrumsku vodu.
 
Nije samo u pitanju podesavanje tih parametra na samom pocetku, problem je to i odrzavati. To bi bilo vrlo komplikovano kod svake izmene vode. U takvim uslovima uglavnom se koriste mineralne kiseline da bi se oborio pH.