Pomoc...

SrdjanLe.

Member
8 Septembar 2013
44
0
6
35
leskovac
Poz.svima. Nov sam u oblast akvaristike, imam akvarijum zapremine 40l sa podlogom od sljunka i dve plasticne biljkice. Stavio sam Sobo filter i imam Atman grejac na 26 stepeni. Imao sam 11 ribica raznih vrsta i u pocetku su mi bile ok dok mi prvo jedna nije uginula (muzjak ksifo). Zatim jos dve, ne znam tacan naziv, bile su male i bele (mislim da su bile Silver Molly). Sada mi je jedna ne vesela (Skalar). Uginule su mi cetiri ribice za manje od mesec dana, da li je to normalno ili ne bi trebalo to da mi se desava??? Unapred Hvala!
 
Mozemo samo da nagadjamo. Kvalitet vode, neka bolest koju si uneo sa zarazenom ribom...
Kako menjas vodu i cistis akvarijum? Opisi malo kako si naselio ribe i kakvi su simptomi bili pre tog uginjavanja.
 
Akvarijumi male zapremine je jako tesko uskladiti kad si pocetnik uzmi sto veci minimum 100 l jer ces imati problema, cak i oni koji imaju i bave se akvaristikom jako tesko mogu da uravnoteze male akvariume! U malim akvariumima korisne bakterije se tesko odrzavaju i to je tvoj problem, moj savet uzmi veci akvarium i nemoj da sipas vodu iz slavine nego stavi izvorsku ili kupovnu vodu stavi 2 kasike soli i plavi lek za dezinfekciju vode i redovno odrzavaj akvarium peri filter bar jednom nedeljno i brisi staklo sa sundjerom i nebi trebalo da imas problema! pozz
 
Akvarijum imam nepunih mesec dana,ribice sam kupio gde i akvarijum,tj.u prodavnici.Vodu koristim sa cesme ali je ostavim jedan dan da izadje hlor iz nje kako mi je i reko prodavac,filter cistim na svakih 3-4 dana.i jednom sam promenio celokupnu vodu i ocistio akvarijum kuhinjskom soli da skinem kamenac sa njega tada sam i dodao podlogu.Prva ribica mi je samo bila ne vesela i zatim mi je uginula,dok kod bele ribice se pojavile neke kao tackice na peraja i gljivice na telu,bila mi je vesela i normalna.Pitao sam prodavca i dao mi je plavi lek ali mi je ona uginula sutra dan,a druga bela ribica je samo uginula nije ni imala nikakve simtome,bila je normalna i vesela kad sam izvadio ovu sto je uginula posle nepunih sat vremena.Planiram i sutra da im zamenim vodu barem polovinu da sipam svezu jer mi i ove nisu bas nesto raspolozene.Dali da kupim neki lek i koji bi mi vi preporucili i dali da zamenim celu vodu i ocistim lepo akvarijum?Hvala puno.
 
Voda se menja 2 puta godisnje i to samo trecina jer ako cesto menjas unistavas korisne bakterije a to sto ti prodavac kaze to macku o rep, veci akvarium dobra priprema i izvorska voda to je ono sto ti treba! poslusaj me ja se vec dugo bavim ovim hobijom i znam cak se ni ja ne usudim uzeti male akvariume jer ih je gotovo nemoguce uravnoteziti! Ako hoces poslusaj me ako nece sve ribe su ti osudjene na propast... pozz
 
Polako Viscky 80. Dao si mnogo saveta sa kojima se bas ne bi slozio.
Akvarijum od cetrdesetak litara moze lepo da izgleda i moze da se izbalansira da bude stabilan. Potrebno je da se isciklira i da se onda polako dodaju ribe. So moze da se dodaje samo za pojedine vrste riba ali nikako u akvarijume u kojima zive Skalari, tetre, somovi i jos mnogo vrsta. Akvarijum se cisti jedan put nedeljno i to tako sto se isifonira dno. Tom prilikom se promeni 1/3 vode i doda odstajal ili dehlorisana voda iste temperature.Filter peres u vodi koju si izvukao iz akvarijuma da se ne bi unistile korisne bakterije.
Kod tebe je problem nastao sto si verovatno u nov akvarijum ubaci dosta riba, a po tvom opisu izgleda da si sa ribom uneo i bolesti.
Moj je savet da odrzavas akvarijum kako sam napisao i nikako ne ubacujes nove ribe sledecih mesec dana. Nemoj da zuris, jer akvarisika ne trpi zurbu. Prati ponasanje riba i izvestavaj ako naidjes na probleme da ih zajedno resavamo.
Procitaj teme koje su u ovom odgovoru obelezene plavo bojom (klikni na njih).
 
  • Like
Reactions: Maroko
kao prvo skalari trpe so jer moji skalari su jako veliki i zdravi a zive u poluslanoj vodi a sto se tice velicine akvariuma i sam znas da male akvariume je puno teze uravnoteziti nego velike a jel virusi i bolesti se vrlo brzo sire jer je mala zapremina! ja jos nisam izgubio ni jednu ribu da mi je uginula zbog bolesti vec zbog teritorijalne tuce i rak sto mi je ubio 2! posto je pocetnik trebao bi uzeti veci akvarium jel je lakse odrzavati a i zbog toga jer se hemijski procesi mnogo sporije odvijaju! nemogu da verujem da na ovom forumu ima toliko nejasnoca a svi mi koji se duze vreme bavimo akvaristikom znamo sa cim imamo posla. naravno ako on zeli slatkovodne ribe kao sto su sarani, somici, ciklidi, pirane itd... netreba stavljati so a on vec ima poluslanovodne ribice i sta sad da radi sa njima da ih baci?! ksifo molike i to sto on drzi su slanovodne i treba 2 kasike soli na 100l. zopex daj nemoras da stalno sabotiras nekoga ko se trudi da odgovara na pitanja i ko zeli da pomogne, ako zelis ja vise necu da se ukljucujem u dijaloge rado cu ti prepustiti!
 
Prvo da se izvinim Srdjanu sto njegovu temu koristimo za polemiku. Vicky, niko, a ponajmanje ja ne zeli da te sabotira, bas naprotiv dobro je da pises i iznosis svoje misljenje, a ja i svi ostali clanovi ovog sajta zadrzavamo pravo da reagujemo na to. Mozemo da se slozimo ili ne ali ni jednog trenutka niko ovde nece pisati nesto da bi tebe ili bilo koga drugog sabotirao. Sabotiranje bilo koga urednistvo ovog sajta nece nikako dozvoliti. Ovde ne vlada jednoumlje, jer onda ovaj sajt nicemu ne bi sluzio. Svi smo mi ovde da nesto naucimo i kroz polemiku dodjemo do najboljeg resenja. :)
 
cekajte ljudi...
zopex ovaj link ne radi.
koliko se ja razumem u LeskOvac, tamo nema izvorske vode. :)
a voda se menja 1/3 na nedelju dana.
taj filter uopste ne radi jer se pere na 3-4 dana.
ribe su pod stresom jer je akvarijom kompletno ispraznjen pa napunjen, pa u njega sipana vaoda i stavljene ribe, a da nista od procesa u njemu nije ni pocelo.
Srdjane procackaj malo po forumu i po google, ima mnogo napisanog o samom pocetku i odrzavanju akvarijuma.
aj nam lepo opisi akvarijum, filter, podlogu, biljke ako imas i reci nam jel imas nekkog drugara, ili znas nekoga ko ima aq?
pozz
 
Ni meni link ne radi.Imam ja izvorsku vodu ali nisam smeo da je sipam pa sipam ovi iz gradskog vodovoda ali je ostavim jedan dan.Akvarijum mi je zapremine 40l.filter je SOBO 320f.podloga mi je od kamencica i imam biljkice ali plasticne.Nemam nijednog druga ko ima akvarijum sve mi je reko prodavac kako i sta,sto i radim.Evo i slika od akvarijuma.
 

Attachments

  • 13.jpg
    13.jpg
    179.3 KB · Pregleda: 6
epa, ako su ti te preostale ribe ok, onda ti sada preostaje da ne diras nista nedelju dana, promenis 1/3 vode i tako svakih nedelju dana. filter ne diraj uopste. kada postane bas-bas prljav onda ga izmuljaj u malo vode iz akvarijuma.
bilo bi dobro da mozes te ribe da stavis negde sa strane, pa lepo cikliras akvarijum, pa tek onda vratis ribe unutra.
evo nesto ukratko o tome
koje ti je to drvo unutra?
jel ima tu nekih cistaca?
koliko im hrane dajes?
 
Ok poslusacu tvoj savet .Pa ne znam koje je drvo,to sam kupio.Imam dva cistaca jedan je crn a drugi beo lici na somica.Hranim ih dva puta na dan po malo,toliko da svu hranu pojedu.Dali postoji mogucnost da sam stavio zarazenu neku ribicu pa da je zbog njih i sve krenulo?Hvala puno...
 
ako neko od iskusnijih clanova ima bolju ideju neka napise neko slovo...
a ti bate, sada udri po forumu, citaj, pitaj, pa se pronadji u svoj prici. sve u tom tvom akvarijumu ima svoju pricu. da bi drzao ribe unutra treba da im obezbedis uslove...
ja cu samo da ti kazem da sam i ja poceo tako naivno ko i ti...doduse nisu mi uginule ribe...ali me trgovac fino izvacario, kad sam mu lepo priznao da sam obican tutumrak, sto se ribica tice. :)
 
Ribice se hrane samo jendom na dan i to ne mnogo posto su jako prozdrvljive a one mogu da izdrze bez hrane i nekoliko dana a sto se tice vode iz gradskog vodovoda dzabe je ti ostavis jedan dan da odstoji ona je tvrda a ribama treba odrziva voda. pogledaj moju temu o bakteroloskim filterima pa ces tamo naci i uputstvo kako da ga napravis, lako je a tako ces moci prati svoj filter cescea da ne istrebis koloniju korisnih bakterija! pozz
 
Samo jedna mala molba ucesnicima diskusije. Molim vas da obratite paznju na formatiranje teksta. Posle tacke, zareza itd napravite razmak. Isto tako vrlo je pozeljno da recenicu zapocnete velikim slovom itd itd. Ako je teks duzi onda ga razdvojite pasusima. Samo takav tekst je lak za citanje i samim tim privuci ce paznju citalaca.

Sto se tice same problematike akvarijuma tu mozemo da povucemo neku paralelu izmedju nas i riba. Kako bi smo se mi osecali da zivimo u jednoj sobi, da nam je ta soba i spavaca i dnevna i trpezarija i kupatilo i wc itd, da je sve zatvoreno a mi je cistimo i provetravamo jednom u nekoliko meseci? Mislim da nije potrebno davati odgovor na ovu pretpostavku, zdrav razum nam sve govori.

kao prvo skalari trpe so jer moji skalari su jako veliki i zdravi a zive u poluslanoj vodi ....

Ribe kao i sve druge zivotinje mogu da podnesu svasta, zelja za zivotom je velika, a one na zalost nemaju bas mnogo izbora jer ih ti diktiras. Da njima treba so u vecij kolicini onda bi ziveli u bocatoj vodi a ne u slatkoj i to jos mekanoj vodi. Inace je tacno da Skalari podnose lako i tvrdju vodu.


i sam znas da male akvariume je puno teze uravnoteziti nego velike a jel virusi i bolesti se vrlo brzo sire jer je mala zapremina!

Koliko god da ti je akvarijum veliki on je jos uvek sustinski mali i bolesti mogu da se prenesu istom brzinom u 10 l kao i u 200 l.


... posto je pocetnik trebao bi uzeti veci akvarium jel je lakse odrzavati a i zbog toga jer se hemijski procesi mnogo sporije odvijaju!

Elaboriraj ovo, nije mi jasno kako se menja brzina hemijske reakcije u zavisnosti od velicine akvarijuma.


... nemogu da verujem da na ovom forumu ima toliko nejasnoca a svi mi koji se duze vreme bavimo akvaristikom znamo sa cim imamo posla.

Koje su to nejasnoce na ovom forumu? Da li ti izrazavas sumnju u znanje i iskustvo ovde prisutnih ljudi?
Mislim da to bas nije na svom mestu jer se ovde vecina poznaje i u privatnom zivotu gde se razgovara i o akvaristici pa je tako mnogo jednostavnije da se stvari postave na pravo mesto i vide rezultati tog znanja. Dakle to nisu samo puste internet prepiske.


zopex daj nemoras da stalno sabotiras nekoga ko se trudi da odgovara na pitanja i ko zeli da pomogne, ako zelis ja vise necu da se ukljucujem u dijaloge rado cu ti prepustiti!

Ovde nema sabotiranja a Zoran (zopex2008) je mogao mirne duse da obrise tvoju poruku bez potrebe da se pravda. Naravno, to nije politika ovoga sajta gde ljudi iznose svoje misljenje a citaocima se ostavi da sude. To sto neko iznese neki drugi pogled na pojedine stvari ne znaci da je to napad na tvoju licnost i licno mislim da je Zoran bio izazvan na posredan nacin jer savete koje si dao ne uklapaju se u akvaristiku, barem ne za savete pocetnicima.

Samo ti pisi, nema tu neke frke i naravno obrati paznju na formatiranje teksta.
 
Ribice se hrane samo jendom na dan i to ne mnogo posto su jako prozdrvljive a one mogu da izdrze bez hrane i nekoliko dana a sto se tice vode iz gradskog vodovoda dzabe je ti ostavis jedan dan da odstoji ona je tvrda a ribama treba odrziva voda. pogledaj moju temu o bakteroloskim filterima pa ces tamo naci i uputstvo kako da ga napravis, lako je a tako ces moci prati svoj filter cescea da ne istrebis koloniju korisnih bakterija! pozz


Probao sam da napravim Filter kako si i objasnio ali izgleda to ne moze da funkcionise sa mojom pumpom tj. filterom (Sobo filter) izgleda da je slab. Mozes li da mi objasnis nesto vise o tome?Hvala...
 
Ja sam uclanjen jos na tri foruma i ako vama smeta ja vise necu polemisati na bilo koje pitanje ili temu o akvaristici! Rado to prepustam vama jer nisam neko ko zeli da ovde prosipa pamet vec samo zelim da pomognem drugima na osnovu mojih iskustava. Ja sam veliki fan akvaristike i bavim se ovim hobijom duze vreme ali kolko god da se bavis sa ovim oblast je prevelika i cesto te iznenadjuje, zato i jesam clan foruma da nesto naucim a ne da pametujem! Izvinjavam se ako su moje teorije pogresne ali kod mene te teorije sasvim dobro funkcionisu i moje ribe su zive i zdrave, mozda je to po vasim merilima nelogicno ali to je tako a tako mi kazu i u hoby shopovima neznam kako to kod vas ne funkcionise?! Izvinjavam se ADMINISTRATORIMA ovog sajta ako sam rekao nesto pogresno ali i dalje mislim da sam u pravu ali to nemora da bude tacno, svako od nas ima pravo na svoje misljenje! Srdacan pozdrav