Razmnozavanje sijamskog borca

Jesu jos uvek mali za ozbiljniju borbu, ali se dosta cesto sepure jedan oko drugog i hoce da se cupnu za peraja. Nisam nista neobicno uocio na njima. Jos uvek sijaju, kao da su u dobroj formi. A tog malog kad sam vratio sutra dan, poceo se ponasati sasvim normalno i nisam mogao da raspoznam koji je od njih. Medjutim ujutro ga nadjem pojedenog, kidali su sve mekse delove sa njega.
Ovi iz druge ture su Ok, ima povremeno po jedan koji je pun gasova i stalno ga baca na povrsinu i sutra dan mu nije nista, takodje bude po neki koji tone, dropsy ili kako se to vec zove. Medjutim 2-3 malca na oko 100 komada nije neki problem? Danas sam potrosio artemiju sto sam nabavio od Veljka sa foruma, bas me je izvukao sa hranom. Vec su do sad dobijali bettagran ili kako se vec zove hrana. Tako da ne bi trebalo da bude velik stres prelazak na suvu hranu.
 
Pozdrav svima.Evo pazljivo propratih ovu temu pa bih svoje prvo iskustvo u mrestu ovih prelepih ribica podelio sa vama a i dobro bi mi dosao savet posto do sada nikada nisam mrestio ikrase.Ispostovao sam standardnu proceduru.Zenku sam odvoio u poseban sud ali da muzjak moze da kruzi oko nje i udvara joj se medjutim kao da ga nije zanimala.Nije pravio gnezdo uopste niti se sirio itd.Posle dva dana odlucim da da je ipak pustim i propratim desavanje.Muzjak odjednom odlepi i poce ubrzano da pravi gnezdo i to pozamasno dok se ona krila u biljkama.Povremeno je prilazila gnezdu ali je on nije tukao,kao da ga je pozurivala jer je bila onako malo sira nego inace.Kada je zavrsio ona je dosla ispod gnezda i "stiskavac" je poceo medjutim nakon 7-8 stiskanja ikre nigde sto me je malo zbunilo a mozda i zato sto joj je prvi put....odustase posle nekog vremena i to je to inace oboje su polno zreli pa me zanima zasto nije izbacila ikru i sta i kako dalje raditi sa ovim parom.
 
Hrani ih kvalitetnom hranom, po mogucnosti smrznutom i verovatno ce brzo doci do rezultata. U ovom slucaju verovatno nije bila zrela ikra kod zenke i zato nije doslo do mresta. Da li si mozda na zenki primetio poprecne pruge?
 
Da naravno pruge su bile sve vreme i ako ih je bilo teze primetiti jer je zenka svetla onako kremkasta pomislio sam i ja na to ali kada sam vise zagledao to je to.Reci mi samo sto se tice ikre,ako nije zrela sta se desava sa njom?Ostaje li u zenki ili sta?Inace evo ubacio sam drugi par pa da probam sa njima :)
 
Znaci to je to dok ne sazri.Evo sada skolsko pitanje haha kako da znam da je sazrila ili kada je sazrilo tj. kada je spremna :rolleyes:
 
Izgleda da sam odradio sve kako treba za jednog da kazem "ikrasa pocetnika" :sampion: evo nju sam odvoio da je muzjak ne ubije posto je bas kidao kada je prestala da izbacuje...ona je halfmoon a on je vail...bice nesto zanomljivo od malaca u zavisnosti koliko ih prezivi od mozda 150 jajasca...sta moze da ispadne od ovog uparivanja?
 
Kako je prosao mrest Bujah, imas li sta?
Ja se dugo nisam javljao, borce sam uspesno izmrestio i poklonio jednom entuzijasti skoro 100 komada. Veliki je to posao ako zelis da othranis ribice kako treba i sad mi je jasno zasto vecina kupuje i nece da se petlja sa mrestom. Ulozio sam novca u taj mrest da sam mogao kupiti odraslih muzjaka 200 minimum, ali sam kupovao i vodu. Steta sto nisam imao neke half moon vec kad sam im toliko titrao. Ostavih sebi dva muzjaka, nista posebno.
 
cao svima. imam pitanje cime hraniti mladj borce cuo sam sa zumancetom kako to ide,imali ko recept?
 
Tvrdo skuvaj jaje i odvoji zumance. Uzimas po malo zumanca i razmutis u malo vode. Nekoliko kapi tog rastvora dodajes 4-5 puta dnevno u akarijum gde ti je mladj ali tako da uvek pravis novi rastvor. Nepojedeno zumance ce se taloziti na dnu i moras ga redovno uklanjati, jer jako prlja vodu. Zumance drzi u zamrzivacu, jer se brzo kvari. Svaki put pravi novi rastvor. Hranjenje pocinjes kad mladj propliva.
Korisno je da ubacis nekoliko puzeva u akvarijum sa mladji, jer ce jesti nepojedeno zumance, a i dobri su nosioci infuzorije tako da ce mladj i nesto od toga zakaciti.
Ako imas javansku mahovinu u nekom akvarijumu slobodno je dodaj kod mladji, jer je puna infuzorije i to ce biti najbolja hrana za prve dane.
Kasnije moras nabaviti artemiju i mikro crve.
Srecno!
 
Pozdrav svima ! Jel treba vodu u mrestilici dodavati ili je tretirati necim (posto ima razlicitih misljenja na netu) da li je potreban filter
i da li treba ubacivati vazduh ?Negde sam procitao da im je prvih dana potreban dodatni kiseonik ...
AQ mi je dubine 15cm .
Koliko dugo treba male ostaviti u mrestilici,tj. kada ih treba prebaciti u aq sa filterom ?
 
Last edited:
Obicno nisam nista dodavao u vodu, jer muzjak vodi racuna o ikri i uklanja onu koja nije oplodjena. Prvih dana nije potreban rasprsivac ali kako mladj raste i izlazi iz gnezda moze da se doda sasvom slabo strujanje vazduha. To treba da bude tako da previse ne uzburka vodu, jer to ne prija mladji.
Nema odredjenog pravila kad ih prebacujes u veci akvarijuum. To zavisi od velicine mresnog akvarijuma i kolicine i velicine mladji. To se radi sa istom vodom i onda se polako dodaje sveza ali dobro odstajala voda.
Glavni problem nastaje kad ribe poodrastu, jer se muzjaci moraju odvojiti, jer to su ipak "borci".
 
  • Like
Reactions: Acika
Hvala puno !
Ostaje mi samo jos briga o tome sta ce biti sa njima kada odem na odmor,a nema ko da ih hrani..Bas bi mi bilo krivo da uginu ..
Danas im je drugi dan a ja idem za 5 dana na odmor. .ima neko neku ideju osim da ih hrani komsija koji to ne ume ili ne zeli obavezu :)
 
Last edited:
Od mresta ostalo 6 komada ,4 zenke i 2 muzjaka.( podeljeno prijateljima) :)
Resih da probam ponovo ali sada ne idem nikud do leta :D
Malci danas proplivali ,prvih par dana cu im davati kuvano jaje ,a posle cemo da vidimo sta cu (kupio sam Artemije pa cu im davati kad malo krenu sa rastom)
Resio sam da probam da napravim infuzoriju za prve dane ali...nisam siguran da mi bas ide od ruke :(
zanima me u vezi infuzorije ,ako je neko raspolozen za pricu...
nalazio sam nekih prica po forumima ali nigde bas detaljno.
Stavio sam pre 3 dana koru banane u vodu,danas je bila mlecno bela ,a sada je blago braonkaste boje ,
a na vrhu neka tamno braon skrama.(mislim trulez od banane)
evo i slika od danas

20160302_172055.jpg 20160302_172105.jpg 20160302_172118.jpg

E sada mi nije jasno kakva bi tacno trebala da bude voda i da li treba izvaditi koru i procediti taj talog.
Radije cu se baktati jajetom nego da im dajem nesto u sta nisam siguran.
Pitao sam nekog prodavca ribica da mi objasni ali on kaze da ne hrani ribice infuzorijom...
Evo snimak mladih plivaca..tata im je malo smotan ali nije strasno :)