StarChaser

StarChaser

Member
23 April 2005
319
0
16
Zemun
Cao drugari i tatatatirci!

Evo, došlo je vreme da se i ja predstavim.
Akvaristiku sam zavolela još kao dete, verovatno kao i mnogi, zevajući po pijacama i tu i tamo po kojoj radnji u ribice. Nakon neuspešnog nagovora da mi roditelji kupe konja, pa kasnije psa, laknulo im je kad su mi nabavili akvarijum od nekih 40L, gde sam ništa ne znajući umarala i ubijala ribe i uništavala razno bilje. To je bila propast koja se završila tako što smo akvarijum dali, a ja se dugo nakon toga usresredila na papagaje, hrčkove, kornjače, itd .... sve dok se pre par godina nije ponovo probudio akvarista u meni.

Ovog puta sam odlučila da se prvo malo edukujem, pa sam nabavila ponešto od literature i počela da učim. To je rezultiralo da se još više zapalim i zainteresujem za akvaristiku, jer što sam više čitala, shvatila sam koliko ne znam. Slična izreka iz grčke filosofije je tesno vezana za sve nas, akvariste. Najpametnije ćemo postupati kada shvatimo koliko smo neuki. Zato uvek sebe nazivam i mislim da će tako ostati i za 5, i za 10 godina: -Zaljubljeni početnik.

Elem, da se vratim na svoj prvi akvarijum.
Ima 75L, spoljni filter od 10L sa prelivnim cevima gde vodu pokreće Championova pumpa. Filter je napunjen keramičkim bio perlama i raznim sundjerima, a ponekad i aktivnim ugljem i perlon vatom. Raspršivač tu nigde ne postoji. Atmanov grejač od 100w, neonka GroLux Sylvania od 60 cm i to je sve od opreme.

Što se tiče živog sveta, tu su 2 ogromna Echinodorusa koje moram redovno da čerupam da bi ostale biljke mogle da rastu. Tu su i neke kriptokorine, sagitarija, apogenton, nane, javanska mahovinai nadasve simpatične loptice-Cladophora.

Od ribica tu su skalari, tetre, ramirezi prateći algari i 'čistači' Corzdoras paleatus-i. Nekad su tu bile tetre ramirezi i prelepe apistograme, ali nazalost i na štetu, to je tužna priča.

Podloga - tamni pesak izmešan sa malo treseta i Sera-floradepot-om. Jedan mopan panj i neko kamenje.\r\n A možete to sve i da vidite u par slika, zahvaljujući nesebičnosti i majstorstvu Mrvice. (Mrvice, HVALA!)

Da napomenem, svi saveti i dobro namerne kritike kod mene su uvek dobrodošli. (A očekujte isto i od mene na ovom sajtu :wink: )
 

Attachments

  • staraq4.jpg
    staraq4.jpg
    45.3 KB · Pregleda: 60
  • staraq3.jpg
    staraq3.jpg
    70.2 KB · Pregleda: 60
  • staraq2.jpg
    staraq2.jpg
    54.4 KB · Pregleda: 51
  • staraq1.jpg
    staraq1.jpg
    55.1 KB · Pregleda: 51
Pored ovog, imam josh jedan manji akvarijum od 30L. Tu sam nekada mrestila borce (prelep prizor). Gore se na jednoj od slika vidi borac koji je izmrešten kod mene (doduše otpozadi, pa se ne vidi lepo). sada se tu lepo baškare i razmnožavaju gupike.
U pripremi je i akvarijum od 180L, ali ne smem ništa da kažem, jer to duuugo traje, pa će pojedini članovi da me kritikuju :wink: .
Pozdrav,
Star
 
Dobro nam dosla StarChaser. :D

Jeste da sebe smatras pocetnikom ali ti si vec duboko zagazila u akvaristicke vode , to se najbolje vidi u ovom predstavljanju . :wink:

Nadam se da ces ovde na ovome sajtu, naci dosta toga sto ce zadovoljiti tvoju akvaristicku filozofiju - Zaljubljeni pocetnik... :)
 
Akvarijumi su ipak lepši u prirodi i vidi se da su održavani, što je i najvažnije u akvaristici.
Nema potrebe da se zahvaljuješ za slike, jer akvaristi su takvi da se medjusobno pomažu. To si mi i ti pokazala, onog trenutka kada si mi donela kamenje, koje se sada nalazi u mom akvarijumu (hvala i tebi za prelepo kamenje).
I naravno dobro došla Star u naše jato!
 
Pre svega da ri pozelim dobrodoslicu u ovo nase malo akvaristicko drustvo i zelim da se lepo osecas u nasem okruzenju.

Drago mi je da su tvoji roditelji bili dalekovidi i da su te usmerili na ovaj lepi hobi i zahvaljujuci njima mi imamo tu cast da se druzimo s tobom. Pored toga ti ovde iznosis i jednu vrlo bitnu cinjenicu a to je da bez predhodnog upoznavanja sa osnovnim potrebama akvarijuma nema nista od uspesnog akvarijuma. Iz tog razloga smo svi mi ovde, da razmenjujemo iskustvo i da na taj nacin pomognemo jedan drugome. Bez obzira na neko iskustvo svi mi, manje vise, smo uvek i pocetnici. Uvek ima nesto novo gde mi oskudevamo u necemu i iskostvo drugih akvarista uvek dobro dodje.

Ovde je i jedan interesantan detalj u tvom akvarijumu, Chladophora aegagropila. S jedne strane mi se borimo da nam akvarijum sadrzi sto manje algi a sdruge, alge koje smatramo lepim, odrzavamo po svaku cenu. Cudan je ovaj nas hobi :)

Akvarijum ti lepo izgleda i jedino bi mogla da odstranis listove biljaka koje su poceli da propadaju.

Eto da ne pisem puno jer je ovo namenjeno za dobrodoslicu :)
 
Dobro dosla StarChaser.

Eto nama jos jednog prijatelja ovde.
Akvarijumi su ti prelepi a mace nezaboravne, u komsiluku imas prelep zooshop, spremas odlicnu pitu i dobar si domacin, to je vise nego dosta razloga da budemo drugari tatatatirci a mozda se i cesce vidimo :lol: :lol: :lol: .

Jedino se cudim sta ceka taj 180L aq vishe??? :D hehehe

Pishi postove, pishi na chatu i znaj ima bar jedan koji ce uvek rado procitati sta ti imas da kazes :wink:
 
Hvala vam svima josh jednom, na ovako lepoj dobrodoshlici.
Akvaristika ima svoje teorije i pravila, a nadasve lepote. Ima svoju filosofiju, sharm i najvazniji-balans, u svakom smislu te rechi. :wink:
Bobane, hvala na dobronamernim kritikama, mislim da im je bash ovde mesto, osim ako ne postoji tema "Dobronamerne i produktivne kritike ostalim chlanovima".Nekako mi je uvek zao da odstranim listove koji pochnu da zute, mislim da ce se oporaviti...
Moji svi ramirezi osim jedne zenke, uginuli su, a to se desilo nakon katastrofe sa nevaspitanom decom i ubacivanjem hleba u akvarijum "na kvarnjaka", zatim nakon jednog napada "belih tachkica"-Ich-a, koji je doshao nakon moje kardinalne greshke sa gupikama sa Kalenica. :evil:
Eddie, HVALA. Ja ne znam kojim rechima bih mogla da uzvratim na ovu prelepu dobrodoshlicu! Nikad nisam prochitala lepshu!!! :oops:
:wink:
 
BObane, gde??? KOja machka? Ako mislish na ono belo, to je novootkrivena supra akvarijumska ribica, Felis Aquatica :lol:

Shalim se, ali nije chudo shto ja "naravno" tu i machka, tako ti je to kod mene, gde god se okrenesh, neka od machaka se ushlepa u vidik :)
A konkretno ovaj macan, ushlepao se kod akvarijuma. Sad krajem novembra ide na izlozbu, pa mozda uz njega "ushlepamo" i akvarijum na izlozbu, chisto da oduzi lepim ostalim ribicama dug :-D
 
Mali update. Mada, bilje je samo nabacano, jer taj akvarijum mi je sad skladishte za veci akvarijum, koji ce zaziveti ovih dana ..
 
Mala sugestija na update...

Centralni deo akvarijuma sa vidljivim cevima deluje ne popunjeno, mozda bi bas tu trebalo postaviti vise razgranatog i sirokolisnog bilja ( Echinodorus bleheri ) . Ako ne zelis tako ,mozes taj centralni deo popuniti sa nekim vecim kamenom ili lepim mangro panjem u kombinaciji sa java moss ... :wink:
 
Ako je to "skaldiste" kako sama kazes ne vredi pisati o nekim intervencijama ili promenama Kad budes iz njega uzela sta ti bude trebalo za drugi akvarijum postavi konacnu verziju pa cemo onda pricati o izgledu :wink:
 
Kakav veci akvarij? Sto nam spremas, koje iznenadjenje?! Inace odavno nisam u slatkim vodama, a bilje mi je tako i tako bila slaba tocka pa ne znam komentirati.
Cekam veci, pa ce sigurno pasti i neki komentar. A planiras li neki biotop, ili nesto drugacije. A kolika litraza, a sto sve mislis imati u njemu?! Puna sam pitanja.
 
Nije loshe za mladu akvaristkinju zeljnu izazova i akrobacija :lol: . Lepo si se ti obuchila na ovom, a sad kad je obuka pri kraju, ochekujem da cesh da razbijesh taj novi, naravno u metaforichnom smislu. Ajde, Starka, mozesh ti to :lol:
 
Interesentna podloga Star, bas takvu planiram za moji novi diskus akvarium. Reci mi koje je granulacije ove tvoja, ja sam nasao 2-3mm. Kako biljke napreduju u istu?