strah od neuspjeha

Imam kanister EX-1200,u dio akvarija koji je u originalnoj izvedbi napravljen kao filter stavio sam bio kuglice uz postoje?u pumpu 600l/H.Ima jo protein skimer Sea clone(1200l/H).Lampe u originalnom poklopcu su -prednja marine-glo i stranja power glo obje po 25 W.Akvarij je kao to sam napisao juwel vision 180,ali nema vie od 160l vode.Zaboravi sam re?i da imam i UV lampu ali mi je Boban rekao da mi i nije ba potrebna.To je to i jo jednom veliko hvala na pomo?i !
 
kavala imas puno premalo lampi za morski akvarij, posebno ako zelis drzati koralje.
50w lampi na 160 l je daleko premalo, i 100 w bi bilo premalo, ali bi mogao pokusati s nekim nezahtjevnijim organizmima poput mekanih koralja. Znam da je tesko u originalan juvelov poklopac ugraditi dodatne lampe, ali ako planiras s koraljima to ces trebati uciniti.
Moja ti je preporuka (ako se imalo kuzis u sastavljanje lampi da ides na T5 lampe, jace su, tanje su i vise ih stane. Povecanjem lampi dogodit ce ti se i ajko pregrijavanje poklopca a samim time i vode sto je opet jako lose, pa zato vecina ljudi u startu stavlja i PC ventilatore.
UV lampa ti nije potrebna i ona u globalu osim sto ubija nametnike ubija i sve dobro u vodi, a samim time osiromasuje vodu. Vecina tih lampi ima i vijek trajanja i to svaga oko 2 mjeseca, pa nakon toga ti radi bezveze.
UV lampu ljudi stavljaju samo i iskljucivo onda kada imaju zarazu u akvariju a imaju i beskraljesnjake tj koralje te tada ne smije tretirati akvarij lijekovima
 
Puno mi pomae,hvala.I?i ?u na T5 lampe,prijatelj mi je elektri?ar a ima slatkovodni akvarij pa ?e mi biti od pomo?i.Kakvu kombinaciju T5 lampi da stavim vjerovatno nisu sve iste?Ja sam ipak razmiljao da za po?etak ne stavljam tvrde koralje.Ventilator sam ve? ugradio na stranji poklopac i mogu ti re?i da funkcionira izvanredno.Uz klimu u ku?i odli?no drim konstantnu temeraturu vode.Malo ena vi?e to se ventilator ?uje;ali guti se pla?aju ,?uje se i ventilator na napi u kuhinji...
 
hehe, ventilator na napi u kuhinji-no vratimo se na morsku akvaristiku

Filozofija koju ja podrzavam je cim vise plavih, po mogucnosti actinic lampi (20000K), a manje bijelih :6000, 6500, 10000K, jer ces tako dobiti odli?ne boje. Ima i lampe izmedju od 15000K koje su bijelo-plave
Trenutno koristim silvanijine lampe s kojima sam i vise nego zadovoljna, te na svojih 440L imam 5 T5 lampi od 20000K 54w, te 3 od 10000K od 54w i jednu od 3500K (cold white), 14w sveukupno 440w, na 440l mora u akvariju

Mekani koralji su idealni za po?etnika tj. osobu koja tek krece u morsku akvaristiku, poto su tolerantniji na mnoge promjene. Moja ti je preporuka :zoe (Zoanthusi), i njihove varijacije na temu, discasome, Xenie, sarchophitoni, te neke vrste clavularija
Ako ima pitanja koje su to, imas ih objasnjenih u podforumu o koraljima.
Uvijek pripazi da ti strujanje vode iz pumpe ne bude direktno na koralj.


A to se ene ti?e: ma, navuci je na morsku akvaristiku kao sto sam i ja navukla svog dragog i sada je doslovno lud za ovim hobijem kao i ja.

Inace u Zagrebu ima jako dobar i povoljan ducan s silvanijim T5 lampama-odkako su mi odali tajnu za njega, sva sam procvjetala, a akvarij je toliko obojan da mi je koji puta bed staviti slike jer djeluju jako nestvarno

E, da -nema problema, drago mi je da mogu barem malo pomoci, pa zato smo ovdje :)