sve mi ribice uginuše,pomozite!

ribaitokakva

New Member
6 Decembar 2015
5
0
1
48
Pozdrav iskusni akvaristi,potrebna mi je vaša pomoć,jer nikako da rešim problem.Pre 20 dana sam kupio akvarijum od 70 litara sa spoljnim filterom.Pošto nemam nikakvo iskustvo pokupio sam savete od nekoliko iskusnijih akvarista i napravio neki kompromis po svojoj logici.Na dno sam stavio prokuvani sitniji kvarcni pesak,pa preko prokuvan šljunak i neko veće šupljikavo kamenje koje se prodaje na limundu i dunavske školjkice koje sam takodje prokuvao.U spoljni filter sam stavio na dno bio-kugle,pa preko aktivni ugalj,pa keramičke perle,perlon vatu i na vrh sundjer.Posle dva dana cirkulacije vode ubacim 4 skalara,2 zebrice,3 platike,a sutradan 2blek moli,2 pangasijusa,2 muljara,algara i silver šark.Bilke nisam zbog bakterija,koje su mi na kraju koliko sam shvatio potamanile ribu,ali sam stavio vazdušnu pumpu i grejač na 24*c.Već posle par dana ugine mi silver šark i jedan skalar,pa dan pauze i onda krenu bele tačkice iraspadanje peraja i pomor ribe.U pet šopu mi prodaju lek baktopur koji sam koristio u 2 ciklusa.U medjuvremenu sam povadio školjke,ali sam vratio istu vodu inekoliko dana je bilo OK,5 preživelih riica se normalno ponašalo i odem i dokuoimjoš 2 skalara i 2 crvene moli,staklara i plavi ksifo,ali kad sam ih ubacivao u akvarijum primetim da su i blek i žute moli,koje su preživele pomor dobile bele tačke.Tada sam pogleao vaš sajt i primenio savet koji sam video i pojačam temperaturu na 27*i sipam 7 kašika soli i isključim filter preko noći.novi skalari su posle 3 dana počeli da plivaju po površini i gutaju vazdu i sutradan su uginuli.Sada imam muljara iz prve postave ialgara koji izgledaju OK i 2 crvene moli i plavog ksifoa,koji su živahni,ali su repovi počeli da im se raspadaju.Šta sada da rad,da zamenim svu vodu i sve operem i prokuvam,ili da zamenim samo polovinu vode?Da li da koristim neke preparate i lekove?Jesam udavio,ali baš želim da mi ovo uspe.Hvala unapred
 
Uf uradio si gomilu pogresnih poteza i nije lako sagledati sve to.
Osnovno pravilo je da ne dokupljujes ribe kad imas potvrdjenu bolest u svom akvarijumu.
Akvarijum se suvise kratko ciklirao [pazi ne cirkulacija kao sto si napisao] nego cikliranje. O ovome smo pisali dosta po forumima pa potrazi i procitaj.
Lek Baktopur moze da se koristi za bakteriolosko raspadanje peraja ali nema nikakvog efekta na "bele tacke".
Kada imas odgovarajuci lek za bele tacke ima smisla povecati temperaturu i iskljuciti filter ali MORA obavezno da se ukljuci vazdusna pumpica koja ce preko kamena za rasprsivanje obezbediti dobru aeraciju vode. So bas i nije dobra ideja, jer je ne podnose ni skalari ni ajkulica.
Znaci po meni treba prvo da nabavis lek za bele tacke. Vidi sta se nudi kod tebe pa izaberi sam Ja sam uvek za fabricke lekove, a ne za neke DIY varijante.
Lekove upotrebljavaj prema uputstvu i sacekaj da se sve to zavrsi i onda ubacuj nove ribice.
 
Znači,zeznuli su me prodavci koji su me više puta ubedjivali da mi ništa osim baktopura ne treba i da će se ribice izlečiti.Kako su mi sada ostale nove ribice i jedan stari muljar i izgledaju zdravo,mislim se da promenim svu vodu,pobacam suvišni šljunak i sve lepo dezinfikujem hipermanganom.Ne znam da li u tom slučaju da menjam aktivni ugalj,jer neko kaže da traje mesec dana,a neko šest meseci i kada da vratim ribice u akvarijum,pošto imam odstojalu vodu?
 
Nemoj nikako da menjas svu vodu i nema potrebe da dezinfikujes hipermanganom, jer ces pobiti sve ono sto je korisno u akvarijumu i sver krece iznova. Promeni 30% vode i slobodno izbaci taj aktivni ugalj, jer nicemu ne sluzi. Ugalj se ubacuje povremeno kad zelis da iz vode odstranis lekove ili neke druge materije.
Nove ribice nemoj da kupujes bar tri nedelje da akvarijum polako zazivi pa tek onda ubacuj polako nove ribe, nikako da odes i kupis gomilu riba i tako izvrsis veliki pritisak na filter i ponovo dozivis razocarenje.
Zapamti akvarijum se formira polako i nista ne treba raditi na brzinu.
Napisao si da nemas biljke zbog bakterija pa mi to nije bas jasno. Biljke su jako korisne u akvarijumu i pomazu da sve dodje u ravnotezu.
Ne preteruj sa hranjenjem, hrani dva puta dnevno onoliko koliko ribe mogu da pojedu za par minuta.
 
Hvala najlepše na savetima,tako ću uraditi i posaditi nekoliko biljki,pa javljam šta se dešava.Hvala još jednom!
 
Evo,sve sam uradio polako i kako ste me savetovali i sada mogu da se pohvalim da sam najzad formirao lep akvarijum i dodao sam i biljke i sada je pravo zadovoljstvo gledati ga.Hvala još jednom na pomoći.
 
Bio sam nedelju dana na putu i kad sam se vratio nadjem u spoljnom filteru 3 bebe ribice od 1cm i oduševim se,izgleda da su pretekle kad sam posle Nove Godine kupio trudnu gupiku,ali sam mislio da je u selidbi pobacila,a ona se izgleda porodila tokom noći,a sad je opet trudna,kao i još jedna gupika i možda i moli.Sreća je brzo nestala,kada sam primetio bolesnog pangasijusa koji je psle dva dana i uginuo,kao i tri ksifoa koji su izgledali kao da imaju bele tačkice,mužjacima gupija se raspadaju repovi.Uglavnom,sada lečim ribe od belih tačaka i od bakterija i bebama pravim nov akvarijum i artemiju da ih hranim,ali od juče mi stoji u flašici i ubacio sam vazduh a još se nije zgusnulo.Smem li da dajem mahalit zeleno i baktopur istovremeno i da li da probam i fmc?