250l...a neobicne dimenzije

Mirka

Member
9 Decembar 2004
858
0
16
63
Beograd
Dosla sam u posed akvarijuma dimenzija 100*100*25. Od opreme ima poklopac sa ugradjenim osvetljenjem (2x 60cm neonke).
Sta uraditi sa njim i kako ga opremiti?
Predlozi su dobrodosli u svakom pogledu.
 
Zasto ovo u neobavezna diskusija, pre je za tehnicka pitanja.
Neobican akvarijum zaista. Ima li ova uzana grdosija i filter?, dobro bi bilo da ima spoljni stakleni bar. Osvetljenje je slabo za tu dubinu, kad bi dodala jos dve neonke od 18w bilo bi na donjoj granici tolerancije. Mada bi ja tu stavio bar 3x36w. Mislim da bi onda mogao da se zasadi sa nekim visokim biljkama, valisneriom gigantea, aponogetoniom, echinodorusima...etc. A zbog visine akvarijum je idealan za skalare i diskuse, pa kad bi se jos dodalo koje jato tetri bilo bi bas lepo, zar ne.
Zanimljivo zaista, mala povrsina dna a gabaritan akvarijum. Sigurno ima puno ideja za njegovo opremanje i uredjenje.
 
Zaista ne standardne mere akvarijuma. :?

Ovde ce je pored osvetljenja, biti problem filtracija akvarijuma. Zbog velike visine akvarijuma ako se bude radio spoljni stakleni filter , mora se nesto poturiti ispod tog filtera kako bi se poravnale visene, a to bas nece izgledati estetski lepo. Znaci da filter mora da ide obavezno iza akvarijuma a da li za to uvek ima mogucnosti (prostora), to moze da bude problem. :wink:
 
Pa smatrala sam da je ovo neobavezna diskusija vise nego tehnicki problem jer je akvarijum takav kakav jeste i tu se ne moze mnogo toga promeniti sa tehnicke strane. Ili ga prihvatiti kao takvog i prilagoditi na najbolji moguci nacin ili ne razmisljati o aktiviranju.
Smatram da je veci problem cime nastaniti takav akvarijum, posebno kako obezbediti uslova za biljke (zbog velike dubine).
Spoljasnji stakleni filter je obavezan iako to podrazumeva dodatne intervencije oko postavljanja i prilagodjavanja postolja koje ce da podigne filter dovoljno da bi se dobio dobar protok. Naravno, jedina opcija je njegovo postavljanje iza akvarijuma.

Koja bi dimenzija filtera bila optimalna i sa kojom pumpom?
Moje neko misljenje je da bi trebao biti sa 4 komore, zapremine do 60 l.
Da li je prakticnije i bolje da bude visi i uzi ili obrnuto?
Uslova za postavljanje filtera iza akvarijuma ima. Prostor je takav da ne ogranicava dimenzije.
 
Problem oko nastanjivanja ovog akvaijuma u opste nije problem , cak sta vise ti imas za pojedine vrste bilja idealne uslove . Eto primer Valisnerije koja je najzastupljenija u nasim akvarijumima a najvise sa njom imaju problema sa njenim brzim rastom i njenom visinom, a kod tebe to ne moze da bude problem Ima tu jos dosta bilja sto mozes vrlo lako da nadjes kod nas, a tvoj akvarijum ce biti idealan za to bilje.

Koje ces ribe ubaciti, to je jos manji problem . Izbor riba kod nas je vrlo velik .:wink:

Kod filtracije kao sto sam rekao ako se odlucis za DIY filter, moze da bude samo problem kod njegovog postavljanja ali vidim da si se odlucila da filter postavis iza akvarijuma sto je po meni najidealnije varijanta i najbolja. Da li ce on biti sa dve , tri ili cetri komore , to je manje bitno koliko je bitno da on bude sto veceg kapaciteta . Najmanje mora biti 10-15 % kapaciteta akvarijumske vode a to je od prilike tih 60 l sto ti napominjes.

Ako trazis moj predlog kako bih ja uradio filter , verujem da ti se to nece svideti jer ja bih ga uradio celom duzinom akvarijuma sa 2 usisa za nepreciscenu vodu koji se nalaze na krajevima, jedan na levom a drugi na desnom kraju. Izlaz ciste vode bih postavio na sredini akvarijuma sa usmerivacem mlaza koji bi bacao preciscenu vodu tik uz povrsinu vode sto bi izazvalo njeno blago talasanje (mreskanje).
Znaci za ovakav nacin filtracije trebace ti dve cevi za usus i dobra motorna glava (oko 800 l/h ) za izlaz preciscene vode. Zbog velike duzine filtera on bi pri izradi kostao nesto skuplje ali na drugoj strani dobila bi maksimalnu iskoriscenost.

Eto to bi bio moj predlog , mada postoji jos dosta drugih varijanti ali ova mi je za sada najrealnija.
:wink:
 
Nisam bas neki strucnjak za tehnicka pitanja, ali mi se nesto to talasanje ne svidja. Mislim da je akvarijum suvise uzan za bilo kakvo talasanje.
Vise me brine problem aeracije (talasanje ga nece resiti), ustvari, da li bi vazdusna pumpa bila dovoljno jaka da vrsi aeraciju sa dna. To bi verovatno lepo izgledalo zbog visine akvarijuma, mehurici sa dna sa velikom putanjom do povrsine.
 
Mirka, pre par dana bili smo Cira i ja do pancevaca i tamo smo pricali o ovome problemu.

Srle je pomenuo da bi sasvim moguce bilo napraviti paludarijum. Ja se slaem sa tim i evo ti jedan link kojisam sad slucano iskopao. Neto to bih ja voleo da vidim kod sebe.
Tvoj akvrijum je ui, ali nije ne moguce.
Faunin predlog je dobar, mada u slucaju paludarijuma nije izvodljiv, te bi morala ili da ide na neki kanistar, na unutrasnju pregradu levo ili desno ili cak da bui staklo.
 
hmmm...moj problem je stigao cak i do pancevackog buvljaka... :lol: :shock: Mada istini za volju, da nije njega niko i ne bi znao za Pancevo i neke tamo prisutne akvariste :twisted:

Salu na stranu, Roguse tvoj predlog je zaista interesantan. Pogledala sam linkove i slazem se sa tobom da bi paludarijum bio veliko uzivanje. Nazalost, sve dosadasnje rasprave padaju u vodu jer sam prilikom ciscenja akvarijuma otkrila veliko ostecenje dna koje ne bi izdrzalo pritisak vode.
Tako da se sada postavlja pitanje da li zameniti dno i akvarijumu ostaviti dimenzije koje ima, ili rastaviti sve to i preformirati u neke druge dimenzije i eventualno dokupiti izvesnu kolicinu stakla.

Ja sam licno za onu drugu opciju, ali pitanje koje dimenzije dati da bi iskoriscenost postojeceg stakla bila najveca????
 
U neto mi se cini da ce se jos cuti za Pancevo, bar u ovoj temi. :D

Nego kvantifikuj malo to ote?enje. O cemu se zapravo radi?
Paludarijum ti u principu smanjuje opterecenje na dno jer puni vodu spram kreacije koju poeli da ostvari.

Sa druge strane ima priblino dva kvadrata to ti jeste dovoljno za 100x50x50cm. Jel ima u kraju nekog ko moe da se?e 10mm?[/quote]
 
Srecom PA ima slabu net-vezu trenutno pa je odgovor izostao....ali ce ga biti, u to sam sigurna... :lol:

Rogus, ostecenje je takvo da ili da se stavi novo dno ili da se sece. U samom uglu nedostaje komadiz dna tako da se moze napipati silikon. Verovatno je ostecen prilikom premestanja a ja to nisam mogla da vidim dok nisam polozila akvarijum. Osim toga ima i jos nekoliko okrzanih delova dna. Uglavnom ivice.

Za majstora nema problema, em je staklorezac, em je i akvarista :D
 
PA "klan" je najbolji :D

Farma mrava :shock: ...trebala bi biti malo orginalnija SC, ako zelis biti duhovita... :!:
 
Hm. Pa nisam ni pokushavala da budem duhovita. :shock:
Meni je palo na pamet chim sam chula za pomenute dimenzije, da je taj akvarijum mozda za to sluzio, ili neshto slichno. A htela sam samo da kazem da i kao takav moze lepo da se iskoristi i krenula od sebe, shta bih ja tu prva napravila. Mirka, mislim da si me mozda malo pogreshno shvatila...
 
Bolje nas izvesti kako napreduje seckanje i prepravljanje puknutog nego sto se duris. Tesko je naci umesnog staklara koji ce hteti da sece 10-ku, vidi ako imas staklara da nadjete kombinaciju dimenzija koja ce iziskivati najmanje secenja, jer to se mora lepo iseci bez da "pikne" negde :).
 
SC ako zelis dati neki predlog, podji bar od toga koliko je on svrsishodan i realno ostvarljiv. Ako bi se potrudili mogli bi akvarijumu tih dimenzija dodeliti jos sto "svrha", koje najvecim delom ne bi imale blage veze sa realnoscu. Neznam zasto je pod znakom pitanja sta s njim uraditi, iko je dno osteceno. Sve se moze popraviti, izmeniti, preraditi. Na kraju da i ostane dimenzija koje ima uvek se moze napraviti kombinacija zivog sveta cije ce potrebe biti maksimalno podrzane u takvom akvarijumu. Uostalom taj akvarijum je i bio u funkciji, a sto je zapusten nije njegova krivica, vec krivica ljudi koji su trebali da vode racuna o njemu. Sve je samo stvar zelje i dobre volje da se napravi nesto.

Eddie, akvarijumu ce najverovatnije biti promenjene dimenzije u 100*50*50. Radovi uglavnom ne zavise od mene, uostalom nigde ne zurim :roll: Iskreno receno pomalo i razmisljam o onom Rogusovom predlogu za paludarijum.....ali sumnjam da cu to moci da ostvarim :?
 
Zasto ne zuris, ja ne bih imao nerve da gledam takav akvarijum a da ga ne formiram.
I nemoj da se obeshrabrujes, paludarijum jeste malo komplikovanije resenje od obicnog slatkovodnog akvarijuma ali je jako lepo a ti sad imas priliku za to. Danas i nije neki problem naci odgovarajuce biljke,ribe,opremu i materijale za njegovo uredjenje, barem u Beogradu. Nije previse tezak zadatak, jos ako imas malo maste...
Vec vidim kamene terase, granje vinove loze, tropske biljke, jata tetri... :p
 
Eddie, rado bih ja pozurila i sve zavrsila za jedan dan, ali ima jedno veliko ALI..... mnogo toga ne zavisi od mene direktno, a za mnogo toga treba samo -para. Tako da moram imati puno nerava......
Mesta imam, ali i sam znas kako je tesko odavde nabaviti bilo sta :? A imati samo dobro mesto nije dovoljno da se upustim u takav projekat kao sto je paludarijum....nazalost :(
 
Mislim da ovo sto ti je Rogus predstavio (biotopske akvarijume) nije ni malo lak poduhvat . Za takve biotopske akvarijume osim novaca, treba dosta i strpeljenja. Nije lako u takvom akvarijumu, nabaviti sav taj potreban dekor i odabrati zivi svet koji cemo postaviti u njemu.
Ne mozemo grane vinove loze postatavljati ako takav biotop ne prepoznaje vinovu lozu ili slicno ...nadam se da me razumete sta zelim reci . Ako nesto radite radite kao treba i kako to ide , prave biotopske akvarijume je najteze ostavariti. Nije isto kupiti orginalini markirani proizvod ili kupiti kopiju na nekom buvljaku.. :wink: :D

Zato bih ja predlozio da oformis jedan klasican akvarijum bez takvih strogih zahteva kao sto su biotopski akvarijumi. Bice to mnogo lakse i jeftinije. :wink: