colisa vs trihogaster

maya

Member
21 April 2010
53
0
6
da li ove ribice mogu zajedno? kupila sam danas colisu i posle par minuta trihogater je pocheo da je juri,pa sam njega odvojila u manji akvarijum,da bi se colisa privikla...
 
Trihogasteri znaju da budu agresivni pogotovo prema drugim ribama iz svoje porodice (Anabantidae). Ova agresija se narocito ispoljava kada su ribe zrele za mrest.
Prati situaciju i ako se agresija nastavi moraces da izaberes koja ce riba ostati.
 
morala sam odmah da odvojim trihogastera,jer je bash bio agresivan. ostavila sam ga preko noci u drugom akvarijumu i pokushala opet jutros,ali opet isto,ako ne chak i gore. onda sam pokushala colisu,da ubacim u taj drugi akvarijum,a njega vratim,ali 2-3 h colisa ni da se pomeri i opet je vratih u glavni akvarijum,a njega u ovaj drugi..jer mi je ipak colisa dosta manja od trihogastera,pa rekoh da pokusham u taj manji akvarijum...pokushala sam,ne vredi..colisi cu kupiti drushtvo,pa cu je prebaciti u manji akvarijum,a trihogastera cu da vratim u glavni..
 
Pretpostavljam da je rec o Trichogaster trichopterus, jer ovde kad kazemo Trichogaster obicno mislimo na njega, dok za Trichogaster leeri obicno navodi samo ono leeri. Inace ovo o njihovom ponasanju sam napisao iz sopstvenog iskustva. U zajednickom akvarijumu uvek su terorisali Colise, a u doba mresta sve ribe su bile potisnute na jedan kraj akvarijuma i muzjak je kidisao na svaku koja je pokusala da predje neku njegovu zamisjenu granicu.
 
Ja ih ponekada izmesam i sve je uglavnom ok. Three spot gourami u svim svojim varietetima se mesaju bez problema. Cobalt, Flame i Dwarf gourami (Colisa lalia) se isto tako mesaju sa njima mada sam primetio da se Flame koje su crvene grupisu nekako. Nije pravilo ali se desava. Pravo da kazem nisam primetio da su ribe nasilne. Naravno kada je u pitanju mrest onda je sve malo drugacije sto je i prirodno.
Inace pitam koji Trichogaster jer je tu i mala Honey gourami.
 
Pa verovatnio se drugacije ponasaju kad ih ima vise u grupi. Ja sam ih uvek drzao u paru u zajednickom aq. i bili su agresivni i prema T. leeri i prema colisama.
 
imam bisernog trihogastera,malo pre sam ga ubacila opet u glavni aq,posle 2 dana izolacije i zachudo bio je miran(donekle) i odjednom prva ga napada kolisa ! totalni obrt...pokushavacu svremena na vreme da ih spojim josh par puta,ako i dalje bude ista situacija ostace odvojeno...inache trihogaster mi otprilike ima oko 6-7 cm,kako sam uspela da ga izmerim...ne znam inache kako se oni ponashaju,ali bukvalno mi jede hranu sa prsta,znachi da se ne plashi mene,ali borca :) to je vec druga pricha :) a inache mi je borac,bash dobrica on i skalar se slazu,ali poshto je njemu jaka struja u glavnom aq,prebacila sam ga u manji i tu i malo pliva....a inache kolisa je oko 4-5 cm...