JEZERCE

I meni se svidja. Kad sam nabavljao bilje za jezerce ogranicio sam se na dva lokvanja. Mislim da bi jos jedan mogao da nadje mesto i da ne bi bila velika guzva. Sad je kasno da se dodaje ali merkam plavi lokvanj, mislim lokvanj sa plavim cvetom tako da cu ga za iducu godinu sigurno dodati.
 
Jos neka zapazanja. Proletos sam ubacio biljku vodeni kaktus, Stratiotes eloides. Opis kaze da biljka zimi potone na dno i tako prezivi, a na prolece ispliva na povrsinu. Kod mene se isto dogodilo, kako je voda bila jos hladna, potonula je na dno. Kada se voda zagrejala biljka je isplivala i vegetativnim putem donela na svet jos jednu biljku, a zatim i ako je bilo toplo obe biljke su potonule na dno. Kako je voda bistra vidim ih na dnu, lepo rastu i odbiaju da isplivaju.
Nije to neki problem ali neznam zasto se to dogadja.
Ne dopada mi se ni vodeni zumbul, Eichornia crassipes, cvetala je samo jedna biljka, bilo je dosta izdanaka koji su se odvojili od maticne biljke ali nemaju onu lepu zelenu boju, vec su zuckaste i nema vise ni jednog cveta. Izgleda kao da joj smeta previse sunca, jer je jezerce ceo dan obasjano.
Jos jedna biljka koja propada je Pistia stratiotes, ubaceno je dosta malih biljaka, a sada ih gotovo nema.

 
Nesto malo o algama,plivajucih algi gotovo da nema, jer se vidi dno koje je na 1,8 metara i biljke za koje sam pisao u prethodnom postu. Nije bistro kao u casi ali mislim da je za tu dubinu odlican rezultat.
Taj posao odlicno odradjuje UV lampa od 40W i mislim da mi ne treba jaca. Imam jos jednu lampu iste snage ali za sada nevidim razlog da stavljam i nju.
Ima nesto koncastih algi po foliji koje su dugacke do 1 cm i one ne predstavljaju neki problem. Vidim da ribe non stop riju po njoj, da li je jedu ili samo traze neke organizme u njoj neznam ali dok je ovako necu nista preduzimati.
 
Lokvanji deluju super, to je pravi "cvet" svakog jezeceta. Kada se lepo rasiri za par godina onda ce sve da poprimi neku drugaciju dimenziju.

Sada kada si krenuo sa tim biljkama nemoj da zaboravis da i biljkama treba ugoditi jer u suprotnom, cvrc, nema nista od posla. Vidi za te dodatke za biljke, gvozdje i druge minerale. Bez toga jednostavno neide.
Mozda da probas i Azolla-u. Azolla cristata je u Srbiji, sada bi trebalo lako da se nadje. Lepo raste u jezercetu ali treba da se kontrolise da ne preuzme svu povrsinu. Lepo pravi hladovinu ali otom potom, razmisli o tome.

Alge ce uvek biti prisutne i ti tu ne mozes nista da uradis. Problem je ako one podivljaju sto se lako desi ako je bas toplo. Kad vec pricamo o algama seti se starog dobrog recepta kontrole algi, jeftino i vrlo efikasno. Slama, ima je sada, zito je okoseno pa hvala Bogu mozes da je nadjes. Ona ne uklanja postojece alge ali usporava rast novih i to radi dobro.
Uzmes jedno dzakce, znas ono plasticno za luk, napunis ga slamom i lepo ga upakujes u jezerce negde na dno i to je to. U sustini 10 do 25 grama slame po kvadratnom metru povrsine vode. Mozes da vidis i ako pet radnje imaju proizvod na tom osnovu.

Pistia stratiotes problem ociti ti govori da nemas dovoljno hranjivih materija za biljke u vodi. Probaj da dodaljes malo toga pa vidi kako ide.
U sustini nemoj da se sekiras, sve dodje na svoje mesto za par godina i ti ces sam da uvidis sta lepo raste u tom tvom jezercetu a sta ne.
 
Ovo oko dodavanja minerala je i meni palo na pamet ali razmisljam da ne izazovem bujniji rast algi, jer kao sto sam napisao nemam nikakav problem sa njima. Za sada drzim se onoga, sto raste neka raste sta nece, nece.
Sigurno si u pravu da im nesto nedostaje, jer biljke posadjene u zemlju odlicno napreduju, a ove plivajuce propadaju. Mogu da dodam nesto od mineralnih djubriva za akvarijumske biljke pa kako bude. Sa nekim kompleksnim djubrivima ne bih se igrao.
Znam za Azolla cristata-u ali nisam je nasao na mestima gde sam isao. Ima je na kanalima u pancevackom ritu pa kad me put nanese na tu stranu, sigurno cu je pokupiti.
Odavno se spremam da odem do Zasavice i Obedske bare pa cekam neko osvezenje, jer i sam znas kako je pakleno ici po ovom sumcu.
 
Danas sam primetio malu japanku velicine oko 4 cm. Ribe su se mrestile bukvalno prvo jutro kad su stigle kod mene. Nisam preduzeo nista da sacuvam tu ikru ali zivot nadje put da se odrzi.
Nisam uspeo da je slikam, jer drzi se dublje vode.
Riba je svetlo roze sa jarko crveni pecatom na vrhu glave
 
Jasno mi je zasto plivajuce biljke ne rastu. Testirao vodu Ph 8,5, nitrati gotovo nemerljivi.
Test pokazuje nulu.
Proverio test, u kucnom akvarijumu nitrati negde oko 40 mg/l.
 
Rek’o ti ja da obratis paznju na ishranu biljaka, i one su gurmani. Znas ono, malo pecenih nitrata sa salatom od kaljuma a gvozdje za kraj da se zaslade itd.
Odakle ti takav pH, cime si to merio? Da nema voda neku boju koja menja pH?
 
Merio serinim testom. U akvarijumu sa istim 6,5 pa se i sam cudim odakle ovako visok, a bilo je dosta kise ovih dana pa po logici trebalo bi da bude nizi. Nemam nikakvu boju u vodi. Sad cu ponovo da iskontrolisem.
 
Last edited:
Koliko znam ne koristi se uljen dioksid u beoradskom vodovodu. Kad sam ih zadnji put put pitao rekli su mi da koriste samo aluminijum sulfat za bistrenje i hlor za dezinfekciju.
Nemam test za karbonate pa cu uzeti od nedelje da proverim i to.
Ne vidim da to smeta ribama, sve su zive i zdrave, mreste se i lepo jedu, a jedini problem je sto ja to znam.
 
Stigli Notropis chrosomus, (Rainbow shiner), 30 komada. Uvezeni iz Slovacke. Prvo idu u karantin, a onda u jezerce.
 
Suncance lako prezive i ispod leda, puni su ih kanali u mojoj okolini. To se ovde racuna kao korov i niko ih ne ceni. Sigurno ih necu ubacivati, jer to je divlja riba i verovatno ih ne bi nikad vise video, a i poznati su zderaci ikre.
Do sada sam primetio u jezercetu bar pet novih ribica i voleo bih sledece godine da ih bude vise tako da ostaju u igri samo ovi Rainbow shineri, ako prezive zimu.
Interesantna je to da nove riibice imaju punu boju vrlo brzo vec na velicini od 1 cm sto nije slucaj sa da kazem ovdasnjim Japankama koje se generacijama mreste.
Ne mogu ja bez mresta pa to ti je
 
Last edited: