Moji diskusi

Sad je proslo nekih 40 sati od mresta i vec se vide prve ikre neoplodjene/uginule koje su malo promenile boju-pobelele. Ostatak ima zuckasto-providnu boju, a roditelji ih brzino cuvaju smenjujuci se ispred ikre. Dok je jedno na 1cm od ikre i perajima talasa oko ikre drugi roditelj je u patroli na nekih 15-20 cm od ikre. Uspeli su da rasteraju sve nasrtljivce na ikru i niko i ne pokusava vise da pridje.
 

Attachments

  • dskmrst23.jpg
    dskmrst23.jpg
    76.6 KB · Pregleda: 56
Danas je definitivno propao mrest, posto su gomilu ikre koju je uveliko napala plesan roditelji pojeli. Ono malo ikre sto nije pobelelo nije pokazivalo repice ni posle vise od 80 sati od mresta. Sada mi ostaje samo da sumnjam da su u mrestu ucestvovale 2 zenke od kojih je samo jedna polozila ikru.
To sam sumnjao od pocetka, gledajuci oblik i velicinu papila ali nisam, kao ni sad, potpuno siguran. Malo je cudno da ako su u pitanju 2 zenke, neke od ikri traju a da ne pobele gotovo 4 dana, sem toga cudno je i da zenke 4 dana provedu aerisuci i cuvajuci ikru. Obicno kad dve zenke simuliraju mrest ikru pojedu istog dana ili se bar ne zamlacuju sa njom kao da je oplodjena.
Videcemo stra ce dalje da bude. Jedno smo utvrdili, a to je da u akvarijumu postoje uslovi za mrest i da su oni raspolozeni za to, pa ce valjda u narednih nekoliko meseci biti jasnija situacija i mozda uspesnog resta.
 
malo je meni to sve sumnjivo:) ako se slazete da oformim ja komisiju i odem da vidim dali je bas sve propalo ili je mozda moj nemo tamo negde sakriven :)
 
Eddie ima trenutno nekih tehnickih problema sa upload-om slika, pa cu ja da okacim sliku, a dalje ce on da nastavi sa tekstom :lol:
 

Attachments

  • dsk  batailiseka.jpg
    dsk batailiseka.jpg
    76.3 KB · Pregleda: 45
Jest...
dakle na slici je par diskusa u toku mresta. Za gornjeg verujem da je muzjak, donja riba je polagala ikru tako da je za nju sigurno da je zenka.
Ono sto me buni je velicina papile kod muzjaka, kao i njen obliik. Posto sam posumnjao da su 2 zenke, ako ima neko vise iskustva sa mrestom diskusa voleo bi da razjasnimo to. Da li je ovaj obdaren ili je kod njih papila muzjaka veca nego recimo kod skalara.
 
Kao sto rekoh, ostaje mi da cekam i da pratim kako ce se ponasati ubuduce. Sledeci mrestovi ce razresiti nedoumice. Obzirom da su ove ribe vrlo mlade i za ocekivati je bilo da prvi mrest propadne. A diskusi imaju ritam mrescenja otprilike kao skalari, znaci vec za 2-3 nedelje bi mogao ponovo da se desi ako sve bude uredu.
 
Meni deluje kao da su to muzjak i zenka.
Mozda je mladost i neiskustvo dovelo do takvog rezultata a isto tako i mrest u zajednickom akvarijumu. Mozda je muzjak vise bio preokupiran zastitom mresnog mesta nego samim mrestom.

Kako i sam kazes sve ce da se vidi kada se budu ponovo mrestili pa ne ostaje nista drugo nego da se saceka.
 
Foto update akvarijuma, posto je par koji se mrestio preseljen u mresni akvarijum.
 

Attachments

  • DSK0307.jpg
    DSK0307.jpg
    55.5 KB · Pregleda: 73
neznam dali ste primetili koliko ima razlike kada neki akvarijum vidite na slici i u "živo" eddie sta reci akvarijum je pravi a s`obzirom da imam srecu pa znam kako izgleda uzivo akvarijum je pravi.:sampion: ali da neskrecem sa glavne teme nadam se da ce i u najnovijem apartmanu bracni par diskusa proraditi i podsriti nam zeljno ocekivane prinove!!!
 
Batalite moje prve postove, kako sto je zapoceta tema, obaranja mitova.
I ja sam skoro oborio jedan.
Imeno otac:twisted: sam 50tak malisana od oca pigeon blood i zenka blue(solid ili tirkiz) sejedno
vec je 10 dan (17 od mresta) i se ide najbolje.
pre neki dan igubio sam 20 tak, nestala struja vise sati..
Za sad hranim sa artemijom, ali vec pokosuvaju gricnuti srce..
Aq je kocka 100 litra i nadvoresni filter od 30 litra, sa filcom i 2 litra siporax serin..

Slike su mutne jer sa mobilni i kad nacek dobri kadar postiracu

E da mit: prokuhana voda procedena niz onu sitnu mrezicu za filter kafu.. kakv bigor pijemo nisam bio ni svesan
poz.
 
Znaci na 11 dan, svaki dan rastu po milimetar, zderu artemiju i tako.

Samo bio sam u nedoumici, zasto sajtovi kazu da se hrani od 5-6 dan kad proplivaju..
To je nonsense, pa i tukusto izvedena artemija od najsitnu premium, ne moze da udze u usticu, ali zato od 9 dan nornmalno jedu, Dzabe sam trosio toliko artemiju
pozdrav
 

Attachments

  • mali.jpg
    mali.jpg
    63 KB · Pregleda: 52
  • mali2.jpg
    mali2.jpg
    82.7 KB · Pregleda: 54
Mislim da je potpuno u redu da se daje artemija u tom vremenu kako je i navedeno. Tu niko ne tvrdi da ce diskusi da je jedu nego da im treba ponudutu dodatnu hranu pa kako bude. U ostalom treba i da se navikavaju na drugu hranu a ne samo da se oslone na mukos roditelja. Ako je neki malisa uhvatio samo jednu jedinu artemiju tebi se isplatilo jer u tom periodu to nije bas zanemarljivo.

Sad bas ne razumem kako si trosio "toliko puno" artemije. Za jedno leglo diskusa u tom periodu tebi treba izuzetno malo artemije.

Ako imas mogucnosti postavi sliku da vidimo kako to sada izgleda a pogotovo ako mozes da slikas ponisnog oca sa svojim klincima.
 
Evo sad je samo otac. majka je u zajednickom AQ. Ne mogu da ih nacentriram na mobilni malo u mutni, ali ima vec (poznajese) neki snejk skin, neki ceolosno plavi i zuti, i normalno ima nekoliko hibrida koj su isarani kao krupnu saru leoparda. pa videcemo kakve ce da budu. na slike su juce 16 dan. Poz

Ps. Za artemiju i 10 grama je mnogo zasto u Skopje momentalno nema ni gram za prodazbe. vise sam potrosio benzina vozeci po drugovi nego da sam kupio.. Zato je bio i taj post..
:)
 

Attachments

  • 29_15_05_07_3_14_56m.jpg
    29_15_05_07_3_14_56m.jpg
    94.1 KB · Pregleda: 47
  • 29_15_05_07_3_16_47m.jpg
    29_15_05_07_3_16_47m.jpg
    80.7 KB · Pregleda: 40
Lepo napreduju nema sta da se kaze a izgleda i lep broj mladih. Inace mislim da je prerano da vidis kako ce da izgledaju. Ipak su oni samo dve nedelje starosti.

Za artemiju sta da ti kazem. Oces da mrestis diskusa a nemas spremnu ratemiju. Kad je tako onda spremi bure benzina valjam_se
 
Cestitam Adzigogov i ja pokusavam sad da napravim isto. Odvojio sam par u zasebnu kocku i cekam uspesan mrest.
Sto se ovog aq tice, doslo je do promene, malo je promenjen aranzman ali ej postavka slicna - biljni aq sa diskusima. Broj je umanjen za one koji su u mresnim aq. Tako da sad ima 5 diskusa, veci broj pandi i sterbai-ja i jedno jato crnih neonki.
 

Attachments

  • DSCF4200.jpg
    DSCF4200.jpg
    50.8 KB · Pregleda: 41
  • 1qq.jpg
    1qq.jpg
    96.7 KB · Pregleda: 38
  • 2qqws.jpg
    2qqws.jpg
    94.9 KB · Pregleda: 37
  • 3sww.jpg
    3sww.jpg
    99.9 KB · Pregleda: 33