Panther danio

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Danio aesculapii - Panther danio



04c6bf7a4f4e036d5c7347be37eeb201.jpg
 
pa sad sam malo zbunjen ....
jel ona sto smo je nekada zvali danio rerio var feankei i koja mnogooo lici na ovu (i u zargonu su je zvali leopard zebrica) dobila svoje posebno mesto u klasifikaciji ili je ovo nesto nova, a slicno na zadatu temu.....
 
Pa tvoje isusno oko gleda mnogo dalje od sara koje gleda moje.
Ja u svome akvarijumu imam to sto su mi prodali kao Danio rerio var Frankei (sto verovatno i jesu...) i ove tacke na Danio aesculapii (sa tvoje slike) i velicina podsetile me na ono moje sto gajim.
A sada kada si me malo zagolicao malo sam uporedjivao i tek sada sam pao na teme kada sam netujuci za D. aesculapii naleteo i na fotke nove vrste Danio tinwini. E to tek mom oku lici na ove moje malce....
Evo linka na kome imaju i slike D.tinwini
http://www.hexazona.com/images/ichthys3000/

Probacu da ufotkam i ove moje, ma da je to za mene skoro nemoguce velicine su 1-2cm i neprekidno zuje..... Jedino da probam da ih prevarim sa blicem.....

Naknadni edit:
evo nasao sam par starijih fotki ovih mojih, gde po velicini mogu da se uporede i sa klasicnim zebricama. Dok neufotkam bolje i ove mogu da posluze...
EDIT2
uspeo sam da puknem par solidnih fotki ovih mojih samo da ih malo obradaim pa kacim
 

Attachments

  • frankei.jpg
    frankei.jpg
    99.1 KB · Pregleda: 23
  • frankei i obicna.jpg
    frankei i obicna.jpg
    95.7 KB · Pregleda: 17
Evo uhvatio sam od stotinak fotki na jednoj koliko toliko pristojnoj i ostroj jednog samca u dubini gustisa, kao i ovih par grupnih (doduse malo razmazanih), ali se vide zajedno sa obicnim zebricama (radi poredjenja u velicini...). Inace ovi pegavi primerci su sigurno bar 6 meseci stari i od kako su kod mene mozda su porasli za jos jedno 0,5cm i to je to vec dosta dugo i sada su od 1,5 do 2,5cm... E sad koji su - ako mozes pomozi...
:hej:
 

Attachments

  • PC010131a.jpg
    PC010131a.jpg
    98.7 KB · Pregleda: 14
  • PC010134a.jpg
    PC010134a.jpg
    99.1 KB · Pregleda: 11
  • PC010148a.jpg
    PC010148a.jpg
    98.3 KB · Pregleda: 12
Evo postavio sam par slika da bi mogli da uporedimo.

Na prvoj slici je Panter Danio, na drugoj je Leopard Danio, zatim Kyathit Danio i na kraju Leopard i Kyathit danio jedna pored druge.

Sada pogledaj sare na njima i to nema veze sa ovim sto ti imas. Te tvoje ribe imaju sare po bokovima kao Kyathit Danio a sare po perajima kao Zebra Danio. Da budem iskren deluje mi da se neko igrao sa tim ribama i da ih je ukrstio.

To nisu Leopard (Zebra) i Kyathit Danio.
 

Attachments

  • IMG_9577.jpg
    IMG_9577.jpg
    38.3 KB · Pregleda: 9
  • IMG_9595.jpg
    IMG_9595.jpg
    20.9 KB · Pregleda: 9
  • IMG_9552.jpg
    IMG_9552.jpg
    21.9 KB · Pregleda: 8
  • IMG_9429.jpg
    IMG_9429.jpg
    15.9 KB · Pregleda: 8
Pa po bojama (ono sto moje oko vidi) ispod belog akvarijumskog svetla najvise posecaju na ovu tvoju prvu postavljenu (posebno u predelu bocnih sara pega i linija. Znaci da prostor izmedju vuce na zelenkasto-srebrnkasto (na ovim predhodnim fotkama dodao sam stonu lampu radi vise svetla pa su te oblasti malo povukle na narandzasto-zuckasto)
Evo jos par fotki sa blicom gde su boje mnogo pribliznije onome sto i ja vidim (posebno kod ovih primeraka u dubljim slojevima vode koji su dalje od sijalice koja daje zuto svetlo)...

Gledajuci tvoje fotke tesko mi je da uporedim peraja, ali na mojim ribama izrazite su pege po svim perajima i 2 centralne linije koje idu duz zadnjeg (a nesto slicno sam video i na fotkama D.Tinwini)

U medjuvremenu raspitacu se malo na izvoru ovih riba o poreklu i detaljima....
:ziveli:
 

Attachments

  • PC010096a.jpg
    PC010096a.jpg
    94.2 KB · Pregleda: 12
  • PC010116a.jpg
    PC010116a.jpg
    98.9 KB · Pregleda: 13
Eto u opisu pise da su peraja ribe tackasta pa mi je ta dilema otklonjena.
Evo citata;

It is distinguished from other species of Danio above all by the colour pattern, comprised of rows of dark spots along the side, and spotted dorsal, anal, pelvic, and caudal fins.